Avrupa' iltica hareketleri: İngiltere' de yaşayan Türk mülteciler örneği
Asylum movement in Europe: An example of Turkish refugees living in England
  1. Tez No: 144133
  2. Yazar: SEÇİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
11 ÖZET 1959 yılı, İkinci Dünya Savaşı sırasında ve savaş sonrası yurtsuz kalan kötü durumdaki insanlara uluslararası dikkati çekmek için Dünya Mülteci Yılı olarak ilan edilmiştir. 45 yıl sonra bugün, milyonlarca insan evlerinden ayrılmak zorunda kalmış ve kendi ülkelerinden başka bir yerde mülteci olarak yaşamaya zorlanmış durumdadır. Korunmak ve sığınacak yer bulmak için taşman mülteciler tarihin başlangıcından beri varlıklarını sürdürmektedir. Yüzyıllar boyunca büyük kitle hareketleri dünyanın demografik haritasını değiştirmeye devam etmektedir. Günümüzde Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ve Avrupadaki kurumların politikaları yasal göçü sınırlamaya, düzensiz göçü azaltmaya yönelmiş ve“Avrupa Kalesi”projesine odaklanmış durumdadır. Bu politikanın, yaşlı nüfus artışı ve Avrupa nüfusunun azalması, çokkültürlülük ve değişim için küreselleşme talepleri göz önüne alındığında kısa vadeli olduğu ve üretken olmadığı açıktır. Avrupa göç ve sığınma politikaları bir paradoks izlenimi vermektedir: Avrupa' mn demografik ve ekonomik değişikliklerle ve artan uluslararası göç baskılarıyla ortaya çıkan bu tür büyük engellerle başedebilmek için yasal göç yollarım açmak, göçe zorlamak yada gönüllü göçe mecbur olduğu çok açık görünmektedir. Hemen hemen bütün Avrupa Birliği ülkelerinin politikacıları Avrupa'nın gelecekteki zenginliğinin ve devamının bütünleşmeyi sağlayabilecek, göçmenleri içine alan, gelişmiş, kapsamlı bir göç politikasına bağlı olacağım açıkça itiraf etmektedir. Bununla birlikte, seçmenlerine bu fikri empoze etmekte başarısız olmuşlardır. Bu başarısızlığın nedeni büyük ölçüde pek çok Avrupa ülkesinde yayılan popülist ve ileri-sağ hareketlerinin artmasından duyulan korkudur. Bu gruplar, popülaritelerini büyük ölçüde göçmenliğin çoktan kontrolden çıkmış olduğu görüşüne borçludurlar. Politikacılar, karmaşık olan bu probleme basit çözümler getirmekte ve Avrupa' mn demokratik ülkelerinde gerçekleştirilmesi bütünüyle imkansız olan göçü durduracakları vaadinde bulunmaktadırlar.Ill Bu çalışma ilk olarak, Avrupa'da göç ve sığınma konularında geçerli olan eğilimleri tanımlamakta; son yüzyılda gerçekleştirilmiş politikalara dikkat çekerek, Avrupa'nın uluslararası güçlere ve gönüllü göçe tepkilerini analiz etmektedir. Bu tezin hazırlanması esnasında, birçok Batı Avrupa ülkesi, mültecilerle ilgili prosedür ve kanunlarında birleşerek, sığınmacıların girişini zorlaştırma yolunda adımlar atmaktadır. Bu araştırma, Avrupa' daki mülteci nüfusunu ve spesifik olarak Avrupa yabancı nüfusu içerisinde büyük bir oran oluşturan Türk mültecileri kapsamaktadır. Çalışmamız İngiltere'ye odaklanmıştır. İngiltere'de 1992 yılından beri yaşayan mültecilerin geldikleri başlıca ülkeler; Yugoslavya, Pakistan, Gana, Hindistan, Siri Lanka, Türkiye, Somali, Zaire, Bosna ve Afganistan'dır. Bu tezde, İngiltere'de yaşayan Türk mültecilerin yaşamlarına daha yakından bakılmıştır. Uyum sağlama süreçleri, yada neden sağlayamadıkları; İngiltere'ye karşı tavırları ve İngiltere'nin göçmenlere olan tepkileri değerlendirilmiştir. Türk mültecilerin tutum ve davranışlarındaki değişimler ve sürdürdükleri değerler araştırılmıştır. Temel araştırma amaçlarımız; Türk mültecileri Türkiye'den ayrılmaya iten nedenleri ortaya koymak, Türk mültecilerin İngiliz toplumuna uyum sağlama süreçlerini değerlendirmek, bu ülkenin ekonomik, kültürel ve sosyal yaşantısına nasıl katkı sağladıklarının ilişkisini kurmaktır. Çalışma, Türk mültecilerin kaçma, sığınma ve yeni bir toplumda yeni bir yaşam kurma sürecinde üstesinden gelmek zorunda oldukları ve olacakları zorluklan gözler önüne sermek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Massive movements have been changing the demographic maps of the world during every century. In 1959, World Refugee Year was launched in an attempt to focus international attention on the plight of people who had been displaced during and after Second World War. Now 40 years later, millions more have been uprooted from their homes and forced to seek refuge outside their own country. Refugees, who move to seek sanctuary and protection, have existed since historical records began. For the time being, the response of the EU Member States and the European institutions are focused on limiting legal immigration, reducing irregular immigration and asylum - a policy known as 'fortress Europe'. In the light of aging and shrinking of Europe's population and the demands of globalisation for mobility and multiculturalism, this policy is seriously short-sighted and counterproductive. European migration and asylum policies are characterized by a paradox: It has become abundantly clear that Europe must open additional legal channels for migration in order to cope with the immense challenges possed by demographic and economic changes and growing international migration 'pressure', be it forced or voluntary migration. Political leaders in almost every EU state have openely conceded that Europe's future prosperity and stability will depend to a certain extent on developing a comprehensive immigration policy capable of attracting and integrating immigrants. They have failed, however to empose the idea to their electorates. This failure is due in large part to a widespread fear of rising populist and far-right movements in most European states. These groups owe much of their popularity to the popular perception that immigration is already out of control. They offer simple solutions to complex problems, and often promise to cut off immigration entirely-an option that is impossible in Europe's democratic states. This study first describes the current trends in migration and asylum to Europe and then analysis the European response to international forced and voluntarymigration with special attention paid to the policy shifts that have occurred in the last decade. At the time of writing this paper, most Western European countries are tightening up their laws and procedures regarding refugees, making it more difficult for asylum seekers to enter. This research includes the refugee populations in Europe, stating that Turkish refugees have a large rate in the general foreign population of Europe. Our study focuses on the United Kingdom. In United Kingdom, since 1992, the leading countries of origin for refugees are former Yugoslavia, Pakistan, Ghana, India, Sri Lanka, Turkey, Somalia, Zaire, Bosnia and Afghanistan. In this paper, we look more closely at the lives of Turkish refugees in England: with whom they mix and do not mix, and why; attitudes to Britain; and Britain's responses to migration. We are concerned with the changes and the continuities in behaviour and attitudes of the Turkish refugees. The major research objectives are: to describe the reasons that make Turkish refugees to flee from Turkey, to asses to what extent the Turkish refugees have subsequently become integrated into British society, to establish what contributions to Turkish economic, cultural and social life have been made by the group in question. This study aims to show the tremendous difficulties which Turkish refugees had/have to overcome in the process of fleeing, asylum seeking and adjusting to a new life in a new society.