Nutuk2 un muhteva analizi
Contend analysis of speech
  1. Tez No: 144132
  2. Yazar: MEVLÜT KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Söz söyleme, konuşma, lakırdı gibi karşılıkları olan Nutuk; öğretmek veya ikna etmek amacıyla belirli bir konuda halkın önünde yapılan konuşma, söylev - hitabe şeklinde tanımlanmıştır. Tarihe yön veren kişilikleriyle bir çok düşünür, devlet adamı ve hatipin farklı şekillerde nutukları mevcuttur. Bu güne kadar siyasi, edebi, tarihi, dini, kültürel, askeri, akademik ve hamasi birçok nutuk örneklerine rastlanılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'unu 15-20 Ekim 1927 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası' nın II. Kurultayında günlük ortalama 6 saat olmak üzere toplam 36 saat 31 dakikada okumuştur. Mustafa Kemal bu nutku ile Türk tarihinin 1919-1927 yılları arasındaki 8 yıllık döneminin olaylarını belgeleri ile ortaya koymuştur. Burada bazen hatırlatmalar şeklinde 1918 Mondros öncesine yönelik atıflar yapılırken bazen de geleceğe yönelik temenniler şeklinde ifadeler kullanmıştır. Uzunluğundan dolayı bazı araştırıcıların“ Altı günlük Nutuk ”,“ Uzun süreli Nutuk ”gibi deyimlerle ifade ettiği Nutuk' u ile Mustafa Kemal, bir yandan milletine hesap verirken diğer yandan da muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak istediği toplumunu nasıl biçimlendireceğine dair ipuçlarını, bunun metotlarını ve izleyeceği yolu tanımlamaya çalışmıştır. Bilgisayar destekli“Concordance”kelime sayımı programı ile yapılan bu çalışmada, Muhteva Analizi Metodunun Anahtar Kelime Bağlamı, Kelime Kullanım Sıklığı ve Varlık Yokluk Belirlemesi teknikleri kullanılmıştır. En çok kullanılan kelimeler ve bu kelimelerin içinde kullanıldığı cümlelerin anlamlarından yola çıkıldığında Mustafa Kemal'in; belirli bir sınıf yerine milleti, kişisel kararlar yerine kanunları, fertler yerine kurumları hakim kılmaya çalıştığı anlaşılmaktadır. Bunu yaparken sadece yokluklar, cehalet ve geçmişin köhne zihniyeti ile uğraşmamış aynı zamanda kader birliği ettiği en yakın mesai arkadaşları ile de mücadele etmek zorunda kalmıştır.Bilgisayar verilerine göre toplam“ 192.989 ”kelimeden oluşan Nutuk'ta, tekrarlanan kelimelerin çıkarılmasından sonra“ 32.944 ”adet orijinal; isim, sıfat, fiil, isim, edat, zarf ve bağlaç türü farklı sözcüğün varlığı tespit edilmiştir. Günümüz insanının sınırlı bir-kaç yüz kelime ile konuştuğu düşünülürse nutuktaki ifade zenginliği kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bazen yalnız, çoğunluklada farklı kelimeler ile birlikte tamlamalar şeklinde“ 983 ”kez ile en çok tekrarlanan sözcüğün“Milli”kelimesi olması, hem Mustafa Kemal'in kişiliği hem de yapılan mücadele ve kurulan devletin niteliğini tanımlamada anahtar sözcük izlenimini vermiştir. Nutuk'ta Geçen Temel Kavramlar, Dış Politika, Muhalefet ve Muhalif Gruplar, İnkılaplar ve Mustafa Kemal'in Kişiliği başlıkları altında beş ana bölüm olarak planlanan bu çalışmanın genelinde dikkat çeken bir özellik de, şahsına yönelik eleştiri, muhalefet ve davranışlarda hoş görülü ve uyumlu bir tutum sergileyen Mustafa Kemal'in devlet ve millete karşı yapılan hareketlerde aynı hoşgörüyü göstermediği son derece sert tavırlar takındığı görülmüştür. Türk milletinin tarihinde yüzyıllarca devam eden kişi ya da hanedan merkezli anlayışlardan sonra millet merkezli devlet ve yaşam tarzının anlatıldığı Nutuk, tarihi ve edebi yönüyle daha bir çok araştırmanın konusu olacaktır. Ve bundan sonraki her araştırmanın sonunda da yeni ve farklı yönleri keşfedilmeye devam edilecektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Nutuk has different meanings like speaking, telling a subject and convincing people about one subject. It is also defined as the speech that is made in front of public. There are alot of politicians, speakers and intellectuals who are giving a direction to our history, have different kinds of Nutuks. There are a lot of Nutuk examples that are coming from past until now. Some Nutuk types are political, historical, literary, religious, cultural, military, academic and hamasi. Mustafa Kemal Atatürk gave his speech at 15-20 October 1927 when Cumhuriyet Halk Fırkası's ILGeneral Meeting, it took almost 6 hours at that day and he spoke 36 hours and 31 minutes. Mustafa Kemal gave the events of that 8 years era with documents. He gave some remarks and future desires an his speech. Mustafa KemaPs speech is defined by some researchers as“ 6 day long speech”,“long-time speech”because of its length. In his“nutuk”Mustafa Kemal Atatürk talked about how he uses the methods, which strategy he was planning to apply, and also which may that he was planning to follow. The computer based“Concordance”, word counter program was used in this research. Content Analyze Methods was used to evaluate word using proximity. According to these researches the most used words and that words which are used in that sentences are analyzed researchers found out that Mustafa Kemal was talking about public, instead of personal one category of the public. He aws defending laws instead of personel decisions, organizations instead of person and when he was trying to make this,he was battling with ignorance, poverty, deprivation and most importantly he was defending his opinions and ideas from his colleagues that he made a faith union. According to the computer datas after the“content analyze technique”and word proximity analysis. It is found out that“Nutuk”is formed by 192.989 words and when the replied words are substracted the remaining word balanceIV was 32.944 words. It is determined that 32.944 orijinal adjective, verb, noun, partical and conjuctions are found out so this means that“Nutuk”has a great way of expressing Mustafa Kemal Atatürk's ideas. Added the to these, when we compare it by nowadays talking habits like talking with one or two hundred words narrowly,“Nutuk”has a distinguished richness. The most replied word was“national”and it was used 983 times in Nutuk. The importance of this keyword“national”is giving us a clue about Mustafa Kemal Atatürk's personality and also about the struggle that is made to establish Turkish Republic. Nutuk was formed by 5 parts, Basic Words in Nutuk -which are refer to internal politics-, External Politics, The Opposition, and the Contrary Party and also Revolutions and Personality. There is also one distinguishing feature of Nutuk is Mustafa Kemal Atatürk's tolerance. He is very tolerant about the criticisms that are ponting himself but when the criticisms are made for notion and public he did not show the same tolerance and kindness. He defend his notion and public very strictly and shows a strong behaviour. After hundred years of sovereignty and dominion in our Turkish history, public and nation centered life and management style is defined in Nutuk. Nutuk will be subject to several researches and observations because of its historical and literary richness.After every research, different and new directions will be discovered.