Göller yöresi mermer sarayı rekabet gücü analizi
Competition advantage analysis of marble industry in goller area
  1. Tez No: 144162
  2. Yazar: HALİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
vıı ÖZET Bu çalışmanın amacı, Göller Yöresi mermer sanayinde rekabet gücü oluşturabilen faktörleri ortaya çıkarmak, bu faktörler arasındaki etkileşimleri açıklamak ve rekabet gücü oluşturan en önemli faktörleri ortaya koymaktır. Rekabet gücü kavramı nispi olmasından dolayı, diğer firmanın davranışına göre bir firmanın davranışı olarak değerlendirilir. Rekabet gücü karşılaştırmaları hem iki ülke arasında hem de bir ülkenin sanayi dallan arasında yapılabilir. Hatta, rekabet gücü karşılaştırmaları aynı ülkenin aynı sanayi dalında fakat farklı bölgeleri için de yapılması olasıdır. Bu tanımlama benzer, üstün veya düşük bir güce sahip olmak şeklinde açıklanabilir. Burdur, İsparta ve Antalya şehirlerinde bulunan mermer fabrikaları çalışma alanı olarak seçilmiştir. Aynı zamanda, bu çalışma mermer üretimi yapan fabrikalar üzerine odaklanmış fakat mermer atölyeleri üzerine odaklanmamıştır. Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda görülmüştür ki, bu çalışmalar çok fazla teorik bilgi içermektedir ve bu çalışmalar rekabet gücü analizi yerine swot analizi şeklinde yapılmıştır. Bu sebeplerden dolayı, bu çalışmanın konularının olabildiğince ölçülebilir olmasına dikkat edilmiştir. Göler Yöresi mermer sanayinde ölçek ekonomilerinden faydalanılamadığı görülmüştür. Bu yörede mermer malının ikamesi olan ürünler mermer ürünü ile rekabet edememektedir. Yine bu yörede, ham maddeye sahip olmak ve etkin teknoloji kullanımı ürün farklılaştırmasına neden olmaktadır. Göler Yöresi mermer sanayinde odaklanma stratejisi başarısız olmuştur. Bu çalışmada, rekabet gücünü belirleyen faktörlerin ne olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu faktörler, hammaddeye sahip olmak, yüksek üretim kapasitesine sahip olmak, ihracat yapmak, kalifiye personel kullanmak, finansman, teknoloji,, toplam varlıkların değeri, reklam ve pazarlamaya önem vermektir. Yüksek rekabet gücüne sahip firmalar maliyet avantajı stratejisi uygulamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT The aim of this study is to expose the factors which can be constituted the competitive advantage in marble industries of Goller Area, and to explain the interaction between these factors, and to expose the most important factors which constitute the competitive advantage. Competitive advantage concept is evaluated as a firm's behaviour according to another firms' behaivour because of its relative concept. Competitive advantage comparisons can be done both between two countries and between the industrial segments of a country. Moreover, it can be possible that competitive advantage comparisons can be done at the same industrial segments of the same country but at the different regions. This definition can be explained as acquirement of a same or high or low power. Marble factories presented in Burdur, İsparta and Antalya cities are choiced as study area. At the same time, this study has been focused at the firms which can do marble production but has not been focused at the marble ateliers. At the studies up to this time it's seen that these studies have too much theoretical knowledge and they have done as swot analysis rather than competitive advantage analysis. Because of these reasons, its have been paid attention to be in so far as measurable of this study's topics. It's shown that It cannot be utilized from any scale economics at the marble industry in Göller Area. Substitute goods of marbles can't compete against marbles goods in this area. Again, in this area, to become the owner of raw materials and using technology efficiently causes product differentiation. Focus strategies have been failed in marble industry of Goller Area. In addition, in this study, it's tried to showed that what the factors determines the competitve advantage. These factors are, to acquire the raw materials, to have high production capacity, to export, to use qualified personels, financing, technology, low cost advantage, value of total assets and expenditures. The firms which have high competitive advantage have been applied cost advantage strategy.