Pazarlama amaçlı halkla ilişkiler ve internet bankacılığına yönelik kampanya önerisi
Marketting public relations and a suggestion campaign about online banking
  1. Tez No: 144161
  2. Yazar: SİMLA UĞRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bilginin çok hızlı bir şekilde yayıldığı teknoloji ortamı, çabuk ve çok para kazanma gerekliliği sonunda oluşan hızlı yaşam, tüm sektörlerde olduğu gibi pazarlama ve halkla ilişkiler alanlarında da aynı hızlı etkisini göstermektedir. Pazarlamacılar, bu rekabet ortamında bir ürün ya da hizmetin en iyi ve etkili bir şekilde pazarlanması için sürekli yenilikler geliştirmektedirler. Sadece üretim ve tüketimden ibaret olan pazarlama anlayışı bu değişimle birlikte daha çok fayda sağlayacak olan, bütünleşik pazarlama iletişimi kavramını gündeme getirmiştir. Kavramın gündeme geliş nedenim ise, oluşturulan mesajların tüm iletişim kanallarından aynı etki ile iletilmesi ve mesaj bütünlüğünün korunmasıdır. Yenilenme ve gelişme kavramı halkla ilişkiler açısından, işlevsel yapısındaki değişiklik ile kalmamış kurum hedef ve stratejilerine hizmet eden yönleriyle de tüketicilerin karşısına çıkmıştır. Halkla ilişkilerin pazarlamaya dahil edilen yönüne ise pazarlama amaçlı halkla ilişkiler denilmektedir. Sözü edilen hedef ve stratejiler doğrultusunda halkla ilişkilerin kullanılarak, çok yönlü strateji ve taktikleri içermesi anlamındadır. Çalışma, pazarlama amaçlı halkla ilişkiler kavramının kabul edilip edilmeyişinin tartışıldığı bir ortamda, bir pazarlama amaçlı halkla ilişkiler kampanyasının hazırlanması şeklinde yapılmıştır. Kampanya, internet bankacılığı M2anetinin, pazarlama amaçlı halkla ilişkilerin yöntemlerinden olan noktasal satış yöntemi kullanılarak, hizmeti kullananların sayısının çoğaltılması amaçlanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
XI Summary Knowledge that spreads rapidly in technological condition a rapid life is the result of the need of earning lots of money rapidly, that shows the effects in the same speed in marketing and in public relations departments, just like as it is all sectors. The marketing experts are always developing renovations to sell a product or to serve in the best way and in the most effective way in this rivalry surrounding. The understanding of marketing that consist of only production and consumption has brought a whole marketing communication concept to agenda that would supplymore advantage with this change. The reason why the concept comes up to the surface, is that the messages are protected in a whole and that the messages are formed to be sent with the same effect from all communication channels. According to the point of view of public relations, the concept of renewing and developing have come out to the consumers with the change of the functional structure that no longer lasts and also with the association that serves in the direction of strategies and target. Marketing that is being included in public relations is being called marketing public relation. According to this direction by using public relations in a target and in a strategic way, that how it is being mentioned, means that İt contains lots of strategic turns and tactics. Marketing public relation concept is being discussed in such a stage that the study is preparing a marketing public relation campaign in this way. By using internet banking, the aim of the campaign is to increase the number of the clients by using the point of purchase method that is from the method of marketing public relation.