KOBİ kapsamına giren konaklama işletmelerinin öncelikli sorunları ve Antalya uygulaması
SMEs's priority problems in lodging industry and Antalya cases
  1. Tez No: 144177
  2. Yazar: YELİZ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
vıı ÖZET Günümüzde hizmetler alanında çok hızlı bir gelişme yaşanmaktadır. Ülkelerin gelişiminde lokomotif sektör olan hizmet sektörünün en önemli konu alanlarından olan turizm sektörü ülkemizde de önemli bir yere sahiptir. Globalleşme sonucu, dünya çapında yaşanan ekonomik birleşmeler, şirket evlilikleri günümüzde sıkça gerçekleşmekte ise de bu trend küçük otel ve motel işletmeciliği alanında diğer sektörlerde olduğu kadar derin etkiler yaratmamaktadır. Diğer bir deyişle konaklama sektöründe küçük işletmelerin önemi diğer sektörlerden farklı olarak azalmamaktadır. Bunun nedeni konaklama sektörünün bir hizmet endüstrisi niteliğim taşımasıdır. Turizm endüstrisinde faaliyet gösteren birçok Küçük ve Orta Büyüklükteki Konaklama İşletmeleri (KOBİ), önemli sorunlarla karşı karşıyadır. Bunun temel sebebi ise bu işletmelerin fonksiyonlarının ülkemizde yeteri kadar anlaşılamaması ve dolayısıyla bu işletmelerin kuruluşunu ve gelişimini destekleyici ve teşvik edici etkin ekonomik politikaların ve yaklaşımların uygulamaya konulamamasıdır. Ülkemizde KOBÎ'ler öngörülen kalite standartlarına uymamakta, kötü yönetilmekte, yeterli yatırım yapamamakta, devamlılığı olan ürünler yaratamamakta, kayıt dışı çalışmakta ve dolayısıyla istatistiklere dahil olmamaktadırlar. Bu noktadan hareketle küçük ve orta ölçekli konaklama işletmelerinin öncelikli sorunlarının belirlenmesi ve etkilerinin analiz edilmesi bu çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Antalya yöresinde yapılan araştırma sonucunda, küçük ve orta ölçekli konaklama işletmelerinin sorunları; ülke genelinde yaşanan ekonomik ve politik belirsizlikler, finansal problemler-kaynak yetersizliği, nitelikli eleman bulma zorluğu, müşteri bulma zorluğu ve bürokratik işlemlerde yaşanan zorluklar olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
vııı SUMMARY Today, service industry is experiencing rapid development. Tourism sector, as one of the most important fields of service industry which is a leading sector in development of countries, is also very important in Turkey. As a result of globalization, financial mergers and joint ventures are common all around the world, however SMEs (Small and Medium Enterprises) in hospitality industry does not have deep infects of this trend as much as other sectors. In other words, importance of SMEs in hospitality industry does not decrease because hospitality industry has the characteristics of service industry. SMEs in tourism industry have important problems. Function of these enterprises is not properly understood in our country, thus there are no economical policies or approaches in order to support establishment and development of them. SMEs in our country do not conform the standards, have bad management, can not invest enough, do not produce continuous products, work informal there for they are not included in statistics. In this context, the focal point of this study is to determine priority problems of the SMEs in hospitality industry and analyze their affects. As a result of this research in Antalya, problems of SMEs in hospitality industry are; nationwide economical and political indefinites, financial problems- insufficient resources, difficulties of finding high quality employee and customers and also difficulties faced during bureaucratic process.