KOBİ kapsamına giren konaklama işletmelerinin finansal teşviklerden yararlanma düzeyleri ve 100 yataktan küçük seçilmiş işletmelerde anket uygulaması
Level of beneficiary from financial incentives of smes in hospitality industry and survey application in selected enterprises being less than a 100 beds
  1. Tez No: 218855
  2. Yazar: SHAHLO YUNUSOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde Türkiye'nin gelişmişlik düzeyini artırmak açısından ve ülkenin Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinde KOBİ'ler büyük önem arz etmektedirler. Aynı zamanda turizm, ülke ekonomisine döviz kazandırma, istihdam yaratma ve kendi yapısı dolayısıyla bünyesinde entegrasyon işlevini barındıran sektör olarak kabul edilmektedir.KOBİ'lerin en önde gelen finansal sorunlarının hafifletilmesi amacıyla devlet tarafından çeşitli finansal teşviklerin uygulanması öngörülmektedir. Bu bağlamda KOBİ kapsamına giren konaklama işletmeleri ve konaklama işletmelerinin yararlanabildikleri finansal teşvikler ile bu işletmelerin sözü geçen teşviklerden yararlanma düzeyleri araştırma konusunu teşkil etmektedir. Bu çalışmada finansal teşviklerden yararlanma düzeyinin hangi değişkenlere bağlı olduğu ve konaklama işletmelerinin finansal teşvikler hakkında farkındalığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Söz konusu amaç çerçevesinde Antalya ilinde faaliyette bulunan 76 KOBİ niteliğinde olan konaklama işletmelerinin sahibi veya yöneticileri ile yüz yüze görüşerek anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda KOBİ kapsamına giren konaklama işletmelerinin sahipleri ya da yöneticilerinin finansal teşvikler hakkında farkındalıklarının ve faydalanma düzeylerinin düşük çıktığı saptanmıştır. Araştırmada ayrıca finansal teşviklerden yararlanma düzeyinin yöneticilerin sayısı ve eğitim düzeyine bağlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, SMEs have very important place in increasing Turkey?s level of development and duration of integration to European Union. At the same time tourism has been accepted as a sector which shelters its integration function in its body, creates employment and causes the country?s economy to earn foreign currency.With the aim of abating SMEs prior financial problems, the application of different kinds of financial incentives are projected by the government. In this respect SMEs in hospitality industry and financial incentives that accommodation enterprises can benefit from and the level of beneficiary from these incentives are forming a research subject. In this study it is aimed to reveal what kind of getting benefit depends and awareness of accommodation enterprises about financial incentives. In frame of this purpose the survey was conducted by doing face to face interview with 76 owners and managers of SMEs in hospitality industry in Antalya. In the result of the research it was determined that the level of beneficiary and awareness of financial incentives of managers or owners of SMEs in hospitality industry were low. It was determined that the beneficiary level of financial incentives depended on the quantity of managers and their education level.