Avrupa birliği işletmeler politikası perspektifinde Kobi kapsamına giren konaklama işletmelerinin finansman yapıları ve Türkiye karşılaştırması
  1. Tez No: 206471
  2. Yazar: VOLKAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
1960'lerden günümüze kadar devam eden Avrupa Birliği'ne giriş süreci ve bu süreç içerisindeyaşananlar, ilgili bütün kurumları ve politikaları belirleyen bir süreci de beraberinde getirmiştir.Özellikle adaylık sürecindeki gelişmelerle birlikte Avrupa Birliği politikalarının ülkemizdekiyansımaları daha net bir şekilde görülmeye başlanmıştır. Bu politikalardan birisi olan ? şletmelerPolitikası? Avrupa Birliği içindeki turizm işletmelerini doğrudan etkilemektedir. Avrupa Birliği'nioluşturan ülkelerde turizm endüstrisinin % 99'u KOB statüsündeki işletmelerden oluşmaktadır.Avrupa Birliği'nde de 1989 yılında ? şletmeler Politikası?'nın oluşturulmasıyla birlikte, dağıtımhizmetleri, turizm ve sosyal ekonomiden sorumlu 23 no lu Genel Müdürlüğün kurulması ve KOBçalışma grubunun görevleri bu yeni Genel Müdürlüğe devredilmiştir. Ülkemizde ise 1990'lardanitibaren imalat sanayinde faaliyet gösteren KOB 'lerin Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme veDestekleme daresi (KOSGEB) çatısı altında örgütlenerek KOB 'lere özgü teşviklerdenfaydalanmalarına karşın, turizm sektöründe faaliyette bulunan işletmelere KOB statüsününtanınması VIII. Beş Yıllık Kalkınma Planıyla öngörülen yeni bir gelişmedir. Bunu takip edenyıllarda da iş ortamının geliştirilmesi ve özel girişimlerin desteklenmesine ilişkin bir dizi kararlaralınarak uygulamaya konmuştur. Bu bağlamda bu çalışmada Avrupa Birliğinde alınan kararlaruyarınca KOB kapsamında yer alan konaklama işletmelerinin finansman yapılarını etkileyenfaktörler ile bu işletmelerin uygulamaları göz önünde tutularak ilgili işletmelerin Türkiye'dekidurumuna bakılmış ve bir karşılaştırma yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of entering European Union for Turkey has been still ongoing process since 1960.This process is full of developments in the policies and does not only affect on the organs ofgovernments but also reveals new policies almost in all sectors. Tourism is one of the importantsectors in Turkey. In order to achieve good results from tourism, Turkey?s policies are orientated toEuropean Union policies.European Union Enterprises Policy affects the tourism firms directly in EU countries. Thetourism sector in EU originated as Small and Medium Enterprises (SME) and 99 % of all firms canbe evaluated as SME.The latest improvement for the service industry (especially in the tourism sector) forces thegovernments to obey the European Union policies and it?s directives in Turkey as well.The definitions for SME in the literature differ from each other related to the sectors. Theprocess of definition for tourism sector has been developed after accelerating relations betweenEuropean Union and Turkey. In Turkey?s VIII. Five Year Development Plan tourism firms haverecently been accepted as SME.These new policies either in the EU or in Turkey affect the financial structure of tourismfirms under the concept of SME. New financial instruments have been developed, i.e. credits, loans,guarantee funds, leasing, factoring.The aim of my research is to compare Turkish government?s implementations withEuropean Union?s policy in order to show similarities and differences and their effect on Turkey´ sentering to the European Union.