Öğretmen adaylarının bilgi okuryazarlığı düzeyleri üzerine bir araştırma: Sakarya Üniversitesi örneği
A Research on the information literacy skills of preservice teachers: Sampling of Sakarya University
- Tez No: 144222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KURBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Documentation and Information
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bilginin nitelik ve niceliğindeki artış yaşamboyu öğrenmeyi tüm toplum bireyleri için bir zorunluluk haline getirirken, yaşamboyu öğrenme başta bilgi okuryazarlığı olmak üzere bazı becerilerin geliştirilmesi gereğini ortaya çıkarmıştır. Bilgi gereksiniminin tanımlanması, bilginin aranması, bulunması, kullanılması ve iletimi aşamalarını içeren bilgi okuryazarlığı becerilerinin bireylere eğitim süreci içinde kazandırılması, öncelikle öğretmenlerin bu becerilere sahip olmalarını gerektirmekte bu durumda da öğretmen adaylarının eğitim fakültelerinden bilgi okuryazarlığı becerilerine sahip olarak mezun olmalarını sağlamak önem kazanmaktadır. Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencileri üzerinde yürütülen bu araştırmadan elde edilen bulgular kütüphane olanaklarının ve aldıkları eğitimin öğretmen adaylarının bilgi okuryazarlığı becerilerinin gelişmesine olanak vermediğini ve öğretmen adaylarının bu alanda eğitim almaya istekli olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As the increase in the quantity and the quality of the information makes the lifelong learning compulsory for all the members of the society, lifelong learning requires improvement of some skills like information literacy skills. Equipping individuals with the information literacy skills, such as defining the information needs, searching, finding, using and communicating information, during their formal education requires that the teachers should posses these skills. Therefore, it is getting important for teacher candidates to graduate from the Faculty equipped with information literacy skills. The findings of this research carried out on the senior students attending Sakarya University Faculty of Education show that library facilities they owe as well as the education they get don't let their information literacy skills to improve. Findings also prove that they are willing to attend information literacy training programs.