İlköğretim 4. sınıf sosyal bilimler dersine ait sözel bilgilerin kazandırılmasında altını çizme ve dikte yöntemlerinin farkı
The Difference between two writing activities namely dictation and underlining in social studies lesson, for the 4 th grade elemantary studies
  1. Tez No: 144223
  2. Yazar: BANU BOZBAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu araştırmada İlköğretim 4.sınıf, Sosyal Bilgiler dersinin,“Tarih, ilk Yurdumuz ve Tarihte Anadolu”Ünitesi'ne ait sözel bilgilerin kazandırılmasında güdümlü yazma etkinliklerinden dikte ve altını çizme yöntemlerinin kullanıldığı iki grubun erişi düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Araştırmada deneysel yöntemin ön test- son test kontrol gruplu deseni kullanılmıştır. Ulubatlı Hasan ilköğretim Okulu 4-C sınıfındaki 40 öğrenci ile Açıkalın İlköğretim Okulu 4-A sınıfının 40 öğrencisi denek grubu olarak saptanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme aracı öğrencilerin erişilerini saptamak amacıyla kullanılmıştır. Ölçme aracının güvenirliği KR-20 formülü kullanılarak 0,80 olarak hesaplanmıştır. Denek gruplarından biri altını çizme, diğeri dikte yöntemini kullanacak şekilde yetiştirilmişlerdir. Uygulama başlamadan önce ön test olarak ölçme aracı verilmiştir.“Tarih, İlk Yurdumuz ve Tarihte Anadolu”Ünitesi boyunca yöntemler uygulanmıştır. Ünitenin bitiminde ölçme aracı son test olarak verilmiştir. Her iki grubun erişisi arasında anlamlı bir fark olup olmadığı t testi ile test edilmiş anlamlı bir fark çıkmamıştır. Ayrıca öğrencilerle odak grup görüşmesi yapılarak öğrencilerin bu yöntemler hakkındaki düşünceleri de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is endeavored to find out whether there is a significant difference between the achievement of two groups to which two guided writing activities, namely dictation and underlining, are applied in the acquisition of social knowledge concerning Social Studies Lesson,“History, Our Early Country and Anatolia in History”Unit for the 4th grade elementary students. In this study, pre-test and final test control group of experimental method is used. Experiment group is determined as 40 students at Ulubatli Hasan Elementary School in grade 4-C and 40 students at Açıkalın Elementary School in grade 4-A. A measurement tool developed by the researcher is used so as to determine the achievement of students. Reliability of the measurement tool is calculated as 0.80 by means of K-20 formula. While one of the experiment group is trained to use underlining method, the other group is trained to use dictation method. Before the application process, pre-test is submitted as a measurement tool. During“History, Our Early Country and Anatolia in History”Unit, these methods are applied. At the end of the unit, final test is submitted as a measurement tool. T test is implemented to find out if there exists a significant difference between the achievement of each group; however, no significant difference in terms of achievement is revealed. Moreover, students' views concerning these methods are acquired by means of guided group interviews.