Siyaset sosyolojisi açısından Liberal Demokrat Parti
Liberal Democrat Party in respect of sociology of politics
  1. Tez No: 144263
  2. Yazar: SERKAN PEKŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkiye'deki siyasi partiler içerisinde yer alan Liberal Demokrat Parti'nin siyaset Sosyolojisi açısından incelenmesi sonucu oluşturulmuştur. Türk siyasi hayatı 1980 sonrasında yoğun bir partileşme sürecine tanık olmuştur. Liberal Demokrat Parti'de bu dönemde kurulan yeni partilerden birisidir. Liberal Demokrat Parti'nin genel özellikleri, politika ve programları, hedefleri ve farklılıklarıyla Türk siyasi hayatındaki duruşu bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızın amacı; Liberal Demokrat Parti'nin genel özelikleri itibariyle bir betimlemesini yapmaktır. Böylelikle LDP'nin mevcut siyasi partiler içinde; farklılıkları ve benzerlikleri ile nasıl bir yer işgal ettiğini tespit edilmeye çalışılacaktır. LDP'nin politika ve beklentileri ile örgüt yapısı, Siyaset Sosyolojisi çerçevesinde incelenecek konulardandır. Günümüz Türk siyasi hayatındaki yaşanan gelişmelerin topluma ve siyasete yansımaları, şüphesiz ileri ki dönemlerde uzun tahlillerle konu olacaktır. Biz de bu gerekçe den yola çıkarak Türk siyasi hayatındaki farklı renk ve çizgilerden birisi olan LDP'yi bilimsel bir incelemeye tabi tutmak istiyoruz. Araştırmamızın; LDP'nin Tür siyasetindeki pozisyonunu ortaya koyarak, bundan sonraki dönemlerde yapılacak çalışmalara bu dönem ile yapılacak analizler açısından uygun veriler sunmayı ve faydalı olmayı ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study was completed as the result of analyzing the Liberal Democrat Party in terms of sociology of politics. Turkish political life has seen assemble of many political organizations after 1 980. The Liberal Democrat Party one of the parties which was formed at that time. The general characteristics of the Liberal Democrat Party, its policies and programs, goals and its place in the Turkish political life with its differences from the others are topics of this study. The aim of this study is to make a description of the general characteristics of the Liberal Democrat Party. The place of the Liberal Democrat Party among the others with its similarities and differences from the other political parties was tried reveal. Policies and expectations of the Liberal Democrat Party and its organizational structure are the subjects which were analyzed according to sociology of politics. Certainly the reflections of current developments in the political life to the society are going to be studied in details. Taking this into account, we wanted to make a study on the Liberal Democrat Party which is one of the political organizations with its different points. We hope that our study will be helpful and will give useful clues for the future studies by introducing the place of the Liberal Democrat Party in Turkish politics.