Aile içinde ve dışında uğredığı cinsel istismar nedeni ile korunma altına alınan ve SHÇEK kuruluşlarında bakılan çocukların sosyo-demografik özellikleri ve korunma süreçleri
Social-demographic properties of the families of the children who has taken care under protection of SHÇEK because of sexsual abuse and incest and the process of protection of these children
- Tez No: 144290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CILGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
ÖZET Cinsel istismar ve ensest nedeni ile korunma altına alınan ve SHÇEK Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda bakılan çocukların geldikleri ailelerin sosyo- demografik özellikleri ve korunma süreçlerinin anlaşılmasına yönelik planlanan araştırma belgesel tarama, içerik çözümlemesi yöntemlerinin kullanıldığı, nicel bir araştırmadır. Aile içinde ve dışında tecavüze uğrayan ve ülkemizin çocuk koruma sistemi içine alınan çocukların; kendilerinin ve ailelerinin sosyo-demografik özellikleri, yaşadıkları istismar olaylannın boyutlan ve korunma süreçlerine ilişkin bilgiler, çocuklann SHÇEK Genel Müdürlüğü korunmaya muhtaç çocuklarla ilgili Merkez Birimlerindeki kişiye özel dosyalannda yer alan belgeler taranarak elde edilmiştir. Son iki yıllık süreç içinde, hakkında işlem yapılan tüm çocuk dosyalanna ulaşılmaya çalışılmıştır. Ulaşılabilen dosya sayısı 90'dır. Araştırmaya konu olan çocukların dosyalarında yer alan bilgiler, sosyal hizmet mesleğinin bütüncül yaklaşımı odak alarak geliştirilen kuramsal çerçeveye uygun olarak oluşturulan kodlama yönergesi, SPSS bilgisayar programı kullanılarak bulgular elde edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; sosyal hizmet mesleğinin bütüncül yaklaşımı, çocuklara yönelik ihmal, istismar, cinsel istismar ve ensest olayları nedenleri, sonuçlan ve risk grupları, uluslar arası ve ulusal boyutlardaki hukuksal düzenlemeler, ülkemizin çocuk korunma sistemi ve konu hakkında yurt dışında ve yurt içinde yapılan araştırmalara ilişkin bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde; araştırmanın yöntemi, evren ve örneklemi, verilerin toplanması ve analizi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; yorum ve bulgular, dördüncü bölümde ise genel değerlendirme, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Bulgular; araştırmaya konu olan çocuklann gerek yurt dışında, gerekse yurt içinde yapılan araştırmalara konu olan mağdurlara göre daha uzun süre ve dahatravmatik olaylar yaşadıkları, özellikle azımsanmayacak bir oranda çocuğun hem aile içinde hem de aile dışında her iki istismarı birlikte yaşadıklarını göstermiştir. Öte yandan; böylesine örseleyici olayları yaşayan çocukların nihai hedef olan yeniden toplumsallaşmalarında da büyük güçlükler yaşadıkları ve yaşattıkları belirlenmiştir. Araştırmada, cinsel istimar ve ensest olgularında çocuk ve anne- baba profilleri, olaylann özellikleri, ortaya çıkışı, korunma sürecinde yaşanılanlar, aile, çocuk ve faile yönelik son durum ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çocuklara yönelik cinsel istismar ve ensest ile ilgilenen tüm kesimler ile bu alanda çalışan, planlama yapan, politika üreten birimlere bu olguları tanıtacak, anlatacak özellikler taşımaktadır. Ülkemizde gerçek anlamda“konuşulmayan”,“tabu sayılan”,“önemsenmeyen”cinsel istismar olgularından,“hayatta kalmayı beceren”bunun da ötesinde ülkemizin çocuk korunma sistemi kapsamına giren, bir anlamda“şanssızın şanslısı”olan çocuklann yaşadıklarının“konuşmanın”gerekliliği bu çalışmanın ana teması olmuştur. Araştırma, cinsel istismar ve ensest nedeni ile korunma altına alınan çocuklarla ilgili ilk çalışma olması nedeni ile de özel bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
LU SUMMARY The aim of this research is to understand and socio-demographic properties of the families of children who has care protection of SHÇEK because of the sexual abuse and incest and also the process of protection of these children. This research is also a kind of quantitative research and in context of it survey and content analyze methods were used. In the extent of this research, it was tried to reach the files of all children that was made operation about themselves in the last two-three years. The number of the files that were reached are 90. In those files there were some private papers of those children who were lived infringement in or out of the family and were taken care the child protection system of our country. The aim of this scanning was to take information about the socio-demographic properties of children and their families, the size of the abuse that children lived and their protection process. Information about the children, who are the subject of research, was explained according to the code form that was written in respect to the framework which was prepared by using generalist approach of social work. It was reached to the findings by using computer programme; SPSS. Research is formed by four parts. First part includes; the reasons and results of neglect, abuse, sexual abuse and incest against children, risk groups, national and international legal arrangements, child protection system of our country the generalist approach of social work to this evevnts and the researches that was made in or outside of our country. Second part includes; the method of the research, universe and sample, collecting the data and analyze of them. Third part contains; findings and explanation and the last and the fourth part includes; general evaluation, reason and offers.IV Findings show that; the children who lived abuse/neglect in our country live traumatic events. Also findings show that the number of the children who lived abuse both inside/outside the family more than our country. On the other hand, the socialization of those children, who live these kind of exhausting events, become to be harder. It was tried to bring up; the profiles of mothers and fathers in those abuse or incest cases, the properties and appearing of the events, the livings in the process of protection, the last position against family, child and guilty in this research. This research carries the property of telling all these cases to the professionals and units produce politics that are related with sexual abuse and incest. The main theme of this research is the necessity of“talking their livings”the children who has taken care under protection in the depend on institution of SHÇEK are lived sexual abuse and incest. Also it has a special important by being the first research that studies with the children under protection just because the sexual abuse and incest.