Farklı ekim zamanlarının bazı mercimek çeşitlerinin verim ve verim unsurları üzerine etkisi
  1. Tez No: 1443
  2. Yazar: FAİK KANTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Beş mercimek çeşidinde dört ekim zamanının verim ve verim unsurları ü- zerine etkilerinin araştırıldığı bu çalışma, 1986 yılında Atatürk Üniversi tesi Ziraat Fakültesi, Zirai Araştırma Enstitüsü kıraç deneme alanında yürü tülmüştür. ' i Araştırmada yerli orijinli Alaca Mercimek 17 /l, Siyah Mercimek 25/2, Siyah Mercimek 25/4» Kırmızı Mercimek ve Erzurum bölgesinde yaygın olarak i '? i ! yetiştirilen Sultani Mercimek çeşitleri, 1 Nisan'dan başlamak üzere 15-17* şer gün aralıklarla 4 farklı zamanda ekilmişlerdir. Araştırma“Bölünmüş Par seller”deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak uygulanmıştır. Elde edilen sonuçları aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür. 1. Bitki boyu ekim zamanındaki gecikmeye bağlı olarak düşmüştür. Çeşit lerin boyları birbirinden farklı olmuştur. Bitki boyu 10.51 cm. ile 21.66 cm arasında değişmiştir. 2. Bitki başına dal sayısı ekim zamanlarından etkilenmemiştir. Çeşit lerin dal sayıları arasındaki fark önemli olmamış, bitki başına dal sayısı 2.02 ile 2*43 arasında değişmiştir. 3. Bitki başına bakla sayısı ekim zamanındaki gecikmeye bağlı olarak düşmüştür. Çeşitlerin bitki başına bakla sayıları arasında herhangi bir fark lılık olmamıştır. Bitki başına bakla sayısı 8.62-10.74 arasında değişmiştir. 4. Bakla başına dal sayısı ekim zamanlarındaki gecikmeye bağlı olarak düşmüştür. Bakla başına dane sayısı iri daneli Sultani Mercimekte 1.27 olur ken, küçük daneli diğer dört çeşitte 1.50-1.63 arasında değişmiştir. 5. Ekim zamanındaki gecikmeye bağlı olarak çeşitlerin toplam verimi (sap + dane) düşmüştür. En yüksek sap + dane verimi 1 Nissm'da yapılan ekimde, en düşük ise 5 Mayıs* ta yapılan ekimde elde edilmiştir. Çeşitlerin toplam ve rimleri arasındaki fark önemli olmuştur. Sultani mercimeğin toplam verimi 84.09 kg/da olurken diğer dört çeşidin toplam verimleri 122.32 kg/da ile 144.77 kg/da arasında değişmiştir.-43- 6. Ekim zamanındaki gecikmeye bağlı olarak dane verimi dürmüştür. En yüksek dane verimi 1 Nisan' da yapılan ekimde alınmıştır. Çeşitlerin dane ve rimleri birbirinden farklı olmuştur. Kırmızı Mercimek, Siyah Mercimek 25/4 Alaca Mercimek 17 /l ve Siyah Mercimek 25/2 çeşitlerinin dane verimleri sıra sıyla 40.04, 39*52, 35*61 ve 35» 18 kg/da olurken Sultani Mercimeğin verimi 26.93 kg/da olmuştur. Dane verimi, deneme yılındaki yetersiz yağış nedeniy le düşük olmuştur. 7* Hasat indeksi, farklı ekim zamanlarından etkilenmiştir. &ı yüksek ha3at indeksi 22 Nisan'da yapılan ekimde alınmıştır. Çeşitlerin hasat indek si arasında herhangi bir fark bulunmamıştır. Hasat indeksi, y0 28.49 ile /o 37*97 arasında değişmiştir. i 1 8. Bin dane ağırlığı ekim zamanındaki gecikmeye paralel olarak artmış tır. Çeşitlerin bin dane ağırlığı farklı olmuştur.i En yüksek bin dane ağır lığı 52.62 gr. ile Sultani Mercimekten elde edilmiş, bunu 25*93 gr. ile Kır mızı Mercimek takip etmiştir. Diğer üç çeşidin bin dane ağırlıkları 20. 31 gr. ile 20.81 gr. arasında değişmiştir. 9* Ekim zamanındaki gecikmeye bağlı olarak danenin ham protein oranı da düşmüştür. 1 Nisan'da yapılan ekimde danenin ham protein oranı, ortalama % 25*34 olurken 22 Mayıs* ta yapılan ekimde ortalama "$> 22. 31' e düşmüştür. Çe şitlerin ham protein oranları birbirine yakın olmuş ve fa 23.15-24.37 arasında değişmiştir. 10. Korelasyon analizleri sonucunda mercimekte dane verimi ile bakla ba sına dane sayısı ve bin dane ağırlığı arasında olumlu bir ilişki, bitki ba şına dal sayısı ve bitki boyu arasında olumsuz bir ilişki saptanmıştır. Bin dane ağırlığı ile bakla başına dane sayısı arasında olumlu bir ilişki, bitki başına bakla sayısı arasında olumsuz bir ilişki bulunmuştur. Bakla başına da ne sayısı ile bitki boyu ve bitki başına dal sayısı arasında olumsuz bir i- lişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research work, the effect of four sowing dates on yield and yield components of five lentil cultivars was carried out in 19Ö6 at the non-irrigated fields of Agricultural Research Institute of Agricultural College of Atatürk University, Erzurum. In this work} four sowing dates (l April, 22 April, 5 May and 22 May) and five native lentil varieties were set up and worked out. A split-plot design with 4 replications was employed. As a result of this one-year Study, it was concluted that: 1. Plant height decreased with delay in sowing dates. It is found to be significantly different cultivars and ranged from 18.51 cm. to 21.66 cm., on the average. 2. The number of baranches per plant was un affected by sowing dates, and did not vary among cultivars, and ranged from 2.02 to 2.43, on the i I average. 1 3. The number of pods per plant decreased, as; the sowing delayed, but did not differ among cultivars and ranged from 8.62 to 10.74, on the averaged. 4* The number of seed per pod 'decreased with delaying the sowing dates. The number of seed per pod was ranged from 1.27 to 1.63 among cultivars. 5. The total yield (straw + seed yield) was higher in the early sowing dates than late. The total yield of cultuvars ranged from 840.9 kg/ha to 1447.7 kg/ha. 6. The seed yield decreased, as sowing delayed dates. The seed yield was low due to drought and ranged from 149*4 kg/ha to 615.0 kg/ha. 7. The harvest index was different sowing dates, highest on 22 April (°A 35.41) and lowest on 1 April {% 25.10).-45- 8. 1000-seed weight was higher in the crop sown later than that in the early sown ones. 1000-seed weight was the highest at“Sultani cultivar”(52.62 gr. ). The others ranged from 20.31 to 20.81, on the averaged... 9. Seed protein content did not differ significantly among culti.vars, but was significantly affected by the sowing dates. In all cultivars protein content was highest ($ 25.34) in the crop sown on 1 April and lowest {"/o 22.31) on 22 May. 10. The seed yield was positively correlated with the number of seeds per pod (r: 0.682) and 1000-seed weight (r: 0.447); but, negatively corre lated with number of branches per plant (r: -0.559) and plant height (r: -O.645). 1000-Seed weight was positively correlated with the number of seeds per pod (r: 0.677), but negatively with number of pods per plant (r: -0.619). The number of seeds per plant was negatively correlated with number of branches per plant (r: -0.459) and plant height (r: -0.624).