Transferrin polimorfizmi ile bazı genetik ve çevre faktörlerinin merinos, morkaraman, ivesi, karagül ve tuj koyunlarının verim özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 1444
  2. Yazar: HAYRİ DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF VANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilen Merinos, Morkaraman, îvesi, Tuj ve Karagül ko yunlarının önemli verim özelliklerini etkileyen bazı genetik ve çevre faktörleri analiz edilmiştir. Bu çalışma, yerli gen kaynakları olarak "bazı ırkların verim özelliklerini belirlemek ve dolaylı seleksiyonda «a&uafc,Xraû9fe&r-îo tip lerinden yararlanma imkânlarını araştırmak amacıyla planlanmıştır. Faktörlerin etkileri en-küçllk kareler metodu ile analiz edil miştir. Çevre ve genetik faktörlerin toplam fenotipik var İyasy ondaki payları, kuzu dönem ağırlıkları olarak ifade edilen verimlilik ölçüleri hariç, diğer bütün döl verim özelliklerinde düşük bulunmuştur. Koç altı koyun başına gebe koyun, doğuran koyun, canlı doğan, sütten kesilen kuzu sayısı; doğum, sütten kesim, 90. gün, mera sonu ve bir yaş ağırlığı ile doğuran koyun başına canlı doğan, sütten kesilen, 120. ve 210. gün kuzu sayısının ortalamaları sırasıyla 0.847, 0.847, 0.980, 0.928| 4.28 kg, 17.3 kg, 19.3 kg, 22.3 kg ve 20.9 kg| 1.16, 1.10, 1.08 ve 1.02 olmuştur. Doğan ve yaşayan kuzu sayısı bakımından Karagül koyunları diğer ırklara üstün gelmişlerdir. Koç altı koyun başına gebe koyun, doğuran koyun ve doğan kuzu sayısında T J*fl en yüksek performans göstermiş, bunu TfDD ve TfMD tipleri takip etmiştir. T.DE tipi koyunların, doğuran koyun başına sütten kesim, 120. ve 210. gün kuzu sayısı bakımından ortalaması en yüksek olmuştur. Koç altı koyun başına sütten kesim ve 90. gün ağırlığında T -AA, mera sonu ağırlığında T-MD, bir yaş ağırlığında TfDE tipinin ortalaması yüksek bulunmuştur. TfDE tipi koyunların kuzuları daha yüksek yaşama gücüne sahip olmuşlardır.-79- D61 verimini karakterize eden özellikler arasında pozitif feno- * f tipik ilgiler tesbit edilmiştir» Koyunların kırkım sonu vücut ve kirli yapağı ağırlığındaki top lam variyasyonun sırasıyla % 33.3 ve % 34.9* u incelenen faktörlerden ileri gelmiştir. Kirli yapağı ağırlığında genetik, vücut ağırlığında çevre faktörlerinin daha önemli kaynaklar olduğu görülmüştür. Beş ırktan oluşan sürüde, vücut ve yapağı ağırlığının ortalama ları, sırasıyla 53.3 kg ve 2.1 kg olarak hesaplanmıştır. En az yapağı, TfAA ve TfBE tipi koyunlardan elde edilmiş, di ğer tipler arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Homozigot Transferrin tipleri, heterozigot Transferrin tiplerin den 0.40 kg daha fazla yapağı vermiştir. TfBM, T NE ve Tf1® ^P* koyunlar en fazla canlı ağırlık göstermiş lerdir. Morkaraman, Merinos, İvesi, Tuj ve Karagül koyunların ortalama canlı ağırlıkları, sırasıyla 59.0, 58.0, 50.9, 50.5 ve 48.2 kg, kirli ya pağı ağırlıkları 1.76, 2.77, 2.78, 1.46 ve 1.61 kg olmuştur. Etkileri analiz edilen faktörlere atfedilen var iyasy onların payı, laktasyon süt veriminde % 56.6, günlük ortalama süt veriminde % 45.3, lak- tasyon uzunluğunda % 66.4 olarak tahmin edilmiştir. Süt verim özellikleri en çok ırk faktöründen etkilenmiştir.. İvesi, Tuj ve Karagül koyunlarının meydana getirdiği sürüde lak tasyon süt verimi 58.8 kg, günlük ortalama süt verimi 429 g, laktasyon uzunluğu 122 gün olmuştur. İvesi, Tuj ve Karagül koyunlarının laktasyon süt verimi, günlük ortalama süt verimi ve laktasyon uzunluğu sırasıyla 104.9, 48.7, 22.8 kg; 575, 391, 323 g ve 180, 120, 65 gün olmuştur. T.BE tipi, laktasyon süt verimi ve günlük ortalama süt verimi ba kımından diğer Transferrin tiplerinden daha -yüksek performans göstermiş lerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Some genetic and environmental factors affecting economically important production traits of Merino, Morkaraman, Awassi, Tuj and Karakul breeds of sheep kept at Atatürk University Agricultural Research and Application farm were analysed. This research work was planned to determine the important characteristics of some native breeds considered as gene resources and to investigate the possibility of using blood Transferrin types for the purpose of indirect selection* The least- square s procedure was carried out to analyse the effect of the factors under consideration» The variation due to the genetic and environmental factors was low for the reproductive traits, except the ewe's productivity defined as lamb' s «eights per ewe mated. Least- squares means for the number of pregnant ewes,. -ewe s lambing, lambs born, lambs reared, birth weight, weaning weight, 90 days weight, weight at the end of grazing season, y9>Tiing weight per ewe matedj num ber of lambs born, lambs reared, lambs survived to 120 and 210 days of age per ewe lambing were 0.847, 0.847, 0.980, 0.928| 4.28 kg, 17.3 kg, 19.3 kg, 22.3 kg, 20.9 kg; 1.16, 1.10, 1.08 and 1.02 respectively. The Karakul ewes were superior to the other breeds of sheep with regard to the number of lambs born and survived. T^fiW types showed higher performance for the number of pregnant ewes, ewes lambing and lambs born per ewe mated. The TfDD and TfMD were the types whose performance levels were the second, in sequence. » The T -DE type 'of ewes had the highest means for the number of lambs reared and survived to 120 and 120 days of cage per ewe lambing. It was found that the TfAA, T JO and TjDE types were the best at performing the weight at weaning and 90 days of age, weight at the end of grazing period and yearling weight per ewe mated, respectively.-82- The lambs produced from the T.DE type of ewe had a higher survi val rate. Positive phenotypic correlation coefficients were calculated among the measures characterizing the reproductive traits. Variation attributed to the factors whose effects were analysed was 56.6, 45.3 and 66.4 % for lactation milk yield, average daily milk yield and lactation period, recpectively. The milk yield characteristics were mostly influenced by the breed factor. The expected mean for the lactation milk yield, average daily milk yield and lactation period of the flock composed of Awassi, Tuj and Karakul breeds of sheep were 58.8 kg, 429 g and 122 days, respectively. The Awassi, Tuj and Karakul ewes had, in average, 104.9, 48.7, 22.8 kg milk per lactation; 575, 391, 323 g milk per day and 180, 120, 65 days per lactation period respectively. The T.BE type excelled other Transferrin types with respect to the lactation milk yield and average daily gain. The heterozygous Transferrin types were superior to the homo zygous Transferrin types for the two milk yield traits. There have been observed positive phenotypic correlations among these milk yield characteristics. All the factors caused 33.3 and 34.9 % variation within the body weight at shearing and greasy fleece weight, respectively. It was appeared that the main sources of variation for the greasy fleece and body weight were genetic and environmental in nature, respectively. The overall mean of the population for the greasy fleece weight and body weight were 2.1 kg and 53.3 kg, respectively. The T.AA and T-BE types of ewes performed the least greasy fleece weight. Any significant differences were not observed among the other Transferrin types.-83- The homozygous Transferrin types yielded 0.40 kg more greasy fleece weight than the heterozygous Transferrin types* The T.BM, T-ME and TfMD types had the heaviest body weight at shearing. The mean body weight of Morkaraman, Merino, Awassi, Tuj and Karakul ewes were 59.0, 58.0, 50.9, 50.5 and 48.2 kg, while the means for greasy fleece weight were 1.76, 2.77, 2.78, 1.46 and 1.61 respecti vely. Consequently, it was found that the Karakul, Morkaraman and Awassi breeds of sheep were distinguished with respect to fertility and survival rate? mature body weight and survival rate; lactation milk yield, respectively and that the individual Transferrin types and or the homozygous- heterozygous Transferrin groups were in significantly relations to the production traits. It was concluded that the crossbred types with improved fertility and milk yield from Morkaraman ewes and with improved body weight and survival rate from Awassi ewes could be bred by using these native breeds and also some of the production traits of the pure- breeds could be developed through selection depending on blood Transferrin types.