Farklı ekim zamanlarının bazı pamuk çeşitlerinde nep, tohum kabuğu oluşumu ve lif kalitesi üzerine etkileri
Effects of different planting times on nep and seed coat formation and fiber quality of somecotton cultivars
- Tez No: 659078
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, 2019 yılında Çukurova Üniversitesi, Pamuk Araştırma ve Uygulama Merkezi deneme alanında yürütülmüştür. Çalışmada erkencilikleri farklı üç pamuk çeşidinde ekim zamanı uygulamalarınınliflerde nep, tohum kabuğu parçacıkları gibi kirleticilerin oluşumu ve lif kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi ve özellikler arası ilişkilerin saptanması amaçlanmıştır. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamalı kurulmuştur. Ana parselleri ekim zamanları, alt parselleri çeşitler oluşturmuştur. Çalışmada; ekim zamanı uygulamalarının etkisi lif olgunluğu, lif kopma dayanıklılığı, sarılık derecesi, toplam nep sayısı, tohum kabuğu nep sayısı özelliklerinde etkili bulunmuştur. Çeşitlerde ise lif inceliği, lif olgunluğu, lif uzunluğu, uniformite indeksi, lif kopma dayanıklılığı, parlaklık derecesi, toplam nep büyüklüğü, tohum kabuğu nep sayısı özellikleri yönünden farklılık göstermişlerdir. Ekim zamanı x çeşit interaksiyonu ise lif uzunluğu ve kısa lif içeriği için önemli bulunmuştur. Ekim zamanlarına göre toplam nep sayısı 91.92 adet/g ile 100.75 adet/g; tohum kabuğu nep sayısı ise 24.92 adet/g ile 36.75 adet/g arasında değişmiştir. Toplam nep büyüklüğü çeşitler arasında 759.50 µmile 845.25 µm arasında değişmiştir. Çeşitler yönünden tohum kabuğu nep sayısı 21.13 adet/g ile 39.13 adet/g arasında değişmiştir. Çalışılan çoğu lif kirletici özelliklerinin ekim zamanı ve çeşit ile önemli düzeyde etkilenmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at Çukurova University, Cotton Research and Application Center in 2019. The objective of the study was to determine the effect of planting time treatments on nep and seed coat fragment formation and fiber quality properties of upland cotton varieties and to investigate the correlations among the studied characteristics. The field experiment plot was laid out in a split-plot designin a randomized complete block with four replications and planting times were maintained as main plots, while the varieties were kept as sub-plots. Fiber maturity, fiber strength, yellowness (+b), total nep count, seed coat nep count were influenced by different dates of planting. In terms of fiber fineness, fiber maturity, fiber length, uniformity index, fiber strength, reflectance (Rd), total nep size, seed coat nep count variety differences were found to be significant. Variety x planting time interaction was significant for fiber length and short fiber content. The number of total neps found in ginned lint ranged from 91.92 to 100.75 neps/g lint, while the number of seed coat nep in ginned lint ranged from 24.92 to 36.75 neps/g lint over planting times. Total nep size ranged from 759.50 to 845.25 µm over varieties. In terms of varieties, seed coat nep number in lint ranged from 2.13 to 39.13 neps/g lint. It was concluded that most of lint contaminants (neps, seed coat neps, trash) were not found to be significantly affected by different dates of planting.