Türkiye'de muhafavazakar modernleşme ve İsmail Hakkı Baltacıoğlu
Conservative modernization in Turkey and İsmail Hakkı Baltacıoğlu
  1. Tez No: 144313
  2. Yazar: VURAL GÖRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÖZMAN ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk modernleşmesine ilişkin farklı okumalardan biri olarak önem kazanan muhafazakâr modernleşme anlayışı/kavramsallaştırması çerçevesinde Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu'nun fikirlerinin analiz edilmesidir. Çalışma kapsamında Baltacıoğlu düşüncesi bir bütün olarak ele alınmakta, ancak bu bütünlüğün kurulmasında temel ekseni düşünürün Türkiye'de modernleşme sürecine yaklaşımı oluşturmaktadır. Diğer bir deyişle, Türkiye'de modernleşme süreci kapsamında tanık olunan kimlik krizi ve toplumda eski ile yeni kurumların biraradalığını ifade eden toplumsal ikiliklerin Baltacıoğlu düşüncesindeki iz düşümleri çalışmanın kuramsal ve kavramsal sınırlarını belirlemektedir. Baltacıoğlu, modernleşme karşısında yaşanılan kimlik krizi ve diğer sorunlara karşı alternatif çözüm önerileri getirmeye çalışmış ve bir ölçüde de bu önerilerini pratiğe aktarmıştır. Millet, din, dil, kültür, medeniyet, pozitivizm konularında oluşturmuş olduğu fikirlerinin ışığında modernleşmeyi bütüncül bir yaklaşımla ele almaktadır. Baltacıoğlu'nun getirmiş olduğu önerilerin altyapısını oluşturan fikir dünyasında Emile Durkheim ve Henri Bergson'un izlerini ve bunlar arasındaki sentez çabasını görmek olanaklıdır. Bu sentez çabası, çalışma kapsamında Baltacıoğlu'nun Türkiye'de siyasi düşünce hayatındaki özgüllüğünü yansıtan noktalardan biri olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the views of Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu, with an emphasis on the conceptualization of conservative modernization which is among the different interpretations regarding the modernization process in Turkey. Baltacıoğlu's thoughts regarding the modernization process in Turkey constitutes the major analytical tool for assessing his views. In this context, the reflections of the identity crisis and the social conflicts witnessed during the Turkish modernization process which signify the clash of the“old”and the“new”on the thought of Baltacıoğlu draw the theoretical and conceptual boundaries of the thesis. Throughout his works Baltacıoğlu attempted to formulate alternative solutions to the identity crisis as well as other problems related with modernization. His intellectual interest includes topics such as nation, religion, language, culture, civilization, positivism, all which can all be linked to his concerns related with modernization It is possible to detect the influence of Emile Durkheim and Henry Bergson on the views of Baltacıoğlu. His endeavor for synthesizing between Durkhemian sociology and Bergsonian metaphysics on the other hand, is taken up as a unique dimension of his thought.