Türk-Rus ekonomik ilişkiler çerçevesinde doğal gaz ticareti
The Natural gas trade within the framework of the Turkish-Russian economic relations
  1. Tez No: 144312
  2. Yazar: SOYELMA NORZHIMOYEVA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN MIHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET 1980'li yılların başında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da ihracat ve yurtdışı taahhüt işlerinin temellerini öğrenen Türk özel sektörü, zamanla bu bölgede satınalma gücünün azalması ile birlikte ve Doğu Bloğu'nda yaşanan tarihi değişikliklerin etkisiyle tüketim mallan ve hizmetlere aç yeni bir bölgeye,“Avrasya”ya yönelmiştir. Avrasya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin lokomotifliğini üstlenen ülke Rusya olmuştur. İki kutuplu dünyanın yıkılması ve globalleşmenin etkisiyle Türk-Rus ilişkilerinde asırlarca hakim olan siyasi boyutun yanında ilk defa ekonomik boyut da önem kazanmaya başlamıştır. Rusya' daki tüketim malları ve hizmetler açığı Türkiye için Rusya pazarının önemini hızla arttırmıştır. Buna karşılık, Rusya'nın, dünyanın en önemli enerji kaynaklarına sahip ülkelerden biri olması, Türkiye'nin ise Rusya'ya yakın olan pazarlar arasında enerji tüketimi en hızlı artan ülke olması ikili ilişkilerin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yıldan yıla hızla gelişen Türk-Rus ekonomik işbirliğinin önemli kısmı olan doğal gaz ticaretini ele alarak bu konuda incelemeler ve değerlendirmeler yapmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, 1917 yılından başlayarak Rusya ekonomisinin tarihsel gelişimi ve günümüzdeki ekonomik durumunun analizi yapılmaktadır. İkinci bölümde ise Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasındaki ekonomik ilişkilerin yıllar itibariyle gelişmesi, değişik alanlardaki işbirliklerin ortaya çıkması ve son yıllardaki durumu ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, iki ülkenin de doğal gaz kaynakları, üretimleri, ithalat ve ihracatları, son yıllarda Türkiye'nin Doğu - Batı enerji koridoru haline gelmesinin11 yarattığı yeni açılımlar, Türkiye-Rusya arasında yapılan doğal gaz ticareti ve bu alandaki ortak işbirlikleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the early 1980' s the Turkish private sector has gained experience in the Middle East and North Africa. Later on, due to decline in purchasing power of these countries and under the effect of historical events in Eastern Block, Turkey has shifted its direction toward Eurasia, which faced with the lack of consumption of goods and services. The leading role in the relations between Turkey and Eurasia has taken by the Russian Federation. Under the influence of the collapse of two world poles and globalization, in Turkish-Russian relations beside the political aspect that existed for centuries, for the first time an economical aspect began to gain importance. The lack of consumption goods and services in Russia increased the significance of Russian market for Turkey. In addition, considerable energy resources of Russia and rise of energy consumption in nearby Turkey plays an important role in the development of the relations. The aim of this work is to study and analyze the Russian- Turkish trade of natural gas, that constitutes an important part of economic cooperation of both countries. The analysis of historical development of Russian economy starting from 1917 till present time is done in the first part. The second part focuses on the development of economic relationship between Republic of Turkey and Russian Federation in the historical perspective. The third part studies resources of natural gas in both countries, production, import and export of natural gas, perspectives of Turkey to become an Eastern- Western energy corridor, natural gas trade between Turkey and Russia and general collaboration in energy sector.