Halk kütüphanelerinde iç mimari
Interior architecture in public libraries
  1. Tez No: 144318
  2. Yazar: MEHMET AYHAN HAZIRLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Documentation and Information
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
11 ÖZET Kütüphaneyi oluşturan beş ana unsurdan biri“bina”dır. Binanın iç mekanları, halk kütüphanelerinin iş akışlarına göre, kütüphaneyi kullanan ve orada çalışan insanların mekan gereksinimlerine göre tasarlanmalıdır. Zira halk kütüphaneleri faaliyetlerini bu mekanlarda gerçekleştirmektedirler. Kütüphane iç mekanları düzenlenirken iç mimari sanat dalından yararlanılmaktadır. Halen hizmet vermekte olan ve kütüphane binası olarak inşa edilmiş yapıların mekansal işlev durumlarının ve özelliklerinin belirlenmesi bu konudaki sorunun boyutlarını ortaya koymak açısından önemli görülmektedir. Bu çerçevede yapmaya çalıştığımız araştırmanın amacı;“Ankara'daki halk kütüphanelerinin mekansal işlev ve estetik görünüm açısından durumlarını belirlemek ve bu durumlarının nedenlerini ortaya çıkarmak”biçiminde ifade edilebilir. Belirlenen bu amaç çerçevesinde araştırma problemi:“Ankara'daki halk kütüphaneleri mekansal işlev ve estetik görünüm açısından ”neden“ yetersiz durumdadırlar?”biçimindedir. Araştırma amaç ve problemine bağlı olarak araştırma hipotezi;“Ankara'daki halk kütüphaneleri iç mimari tasarım ilkelerine uymadıkları için mekansal işlev ve estetik görünüm açısından yetersiz durumdadırlar”biçiminde belirlenmiştir. Araştırmada kütüphane kullanıcılarına anket uygulanmıştır. Çalışmada iç mimari sanat dalının bileşenleri, halk kütüphanelerinin işlevleri ve iş akışları, belirtilmiş ve Ankara'dan seçilen üç halk kütüphanesinin iç mekanları incelenmiştir. Araştırma sonucunda Ankara'daki halk kütüphanelerinin iç mekanlarında iç mimari sanat dalından yararlanılmadığı ve sonuçta çoğunlukla olumlu bir uygulama olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY“Building”is one of the five main elements that constitute the library. The interior of the building must be designed according to workflow of the library, residence necessity of the library users and personnel since a public library carries its facility within this space. It benefits from the interior architecture, designing library interior spaces. To be able to examine the matter extensively, it is essential to determine the spatial functions and specialties of buildings still serving as libraries. In this frame the main aim of our survey could be defined as“to ascertain the spatial and aesthetical conditions and reasons for these conditions of the public libraries in Ankara”. The identified problem of the survey is:“Why are the libraries in Ankara insufficient function an aesthetic?”The hypothesis of this survey in accordance of survey's objective and problem is:“The libraries in Ankara are not fit to principles of interior architecture and they are inadequate to aesthetic and spatial functions”. In the framework of the survey, a questionnaire is applied to the library users. In this thesis, the interior spaces of the public libraries in Ankara are examined according to basic principles of the interior architecture art. Nevertheless, it is considered the component of the interior architecture, the function and workflow of a public library and the interior spaces of three public libraries in Ankara. Our investigation end of not being mostly seen any affirmative application in public libraries' interior spaces in Ankara.