Farklı yetenek ve örneklem gruplarından kestirilen madde parametrelerinin karşılaştırılması
The Comparison of item parameters which were estimated from different ability and different sample groups.
  1. Tez No: 144319
  2. Yazar: ADNAN KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA TEZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, yetenek düzeyinin madde-tepki kuramında kullanılan madde parametreleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu yolla hem madde parametrelerinin değişmezliği prensibi hem de madde parametrelerinin değişik örneklem genişliklerinde ve yetenek düzeylerinde nasıl davrandığım belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla, 553108 öğrencinin katıldığı Ortaöğretim Kurumlan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın (OKÖSYS) 25 maddelik Türkçe alt testi kullanılmıştır. Madde parametrelerinin değişmezliği prensibinin ne derece korunduğunu belirlemek için yüksek, düşük ve orta yetenek düzeyine sahip gruplardan kestirilen madde parametreleri hem birbirleriyle hemde evrenden kestirilen madde parametreleriyle karşılaştırılmıştır. Pearson moment çarpımlar korelasyon ve regresyon analizi sonucunda değişik yetenek gruplarından kestirilen madde parametreleri arasında doğrusal ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda a-) düşük ve yüksek yetenek grubundan kestirilen, b-) orta ve yüksek yetenek grubundan kestirilen, c-) evren ve yüksek yetenek grubundan kestirilen a parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar elde edilmemiştir. Örneklem genişliği ve yetenek düzeylerinin madde parametreleri üzerindeki etkisini belirlemek için değişik yetenek düzeyleri ve örneklem genişliklerinden kestirilen madde parametreleri üzerinde korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Bu analizler sonucunda değişik örneklem genişliklerinde ve yetenek düzeylerinde kestirilen madde parametreleri arasında doğrusal ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the effect of ability level on item parameter estimates has been investigated. By that way, it was aimed that cheking invariance of item parameter estimates and detecting how the item parameter estimates treat at different sample size and ability level. To serve this goal, it has been studied on Turkish subtest in The Student Selection and Placement Examination for Secondary Education Institutions by Ministry of Education included 25 items which responded by 553108 students. To check the extent to which invariance of item parameter estimates can be obtained. The same set of items was calibrated with three different group of students. Group 1 was high ability group, group 2 was low ability group and group 3 was mid ability group. Item parameter estimates derived from each of groups were compared with each other and those derived from population to determine the extent to which the invariance of item parameter estimates has been obtained. As a result of Pearson product moment correlation and regression analysis a linear relationship obtained between item parameter estimates at different ability groups. Also, non linear and low relationship has been detected between a-) low and high ability group a parameter estimation, b-) middle and high ability group a parameter estimation, c-) population and high ability group a parameter estimation. To investigate the effect of sample size ability level on item parameter estimates correlation and regression analysis was conducted on samples that was different size and ability level. As a result of these analysis a linear relationship has been obtained between the sets of each item parameter estimates at different sample size and ability level.