Demre-Myra Aziz Nikolaos Kilisesi kazılarında (1989-2000) ortaya çıkarılan Bizans Dönemi sırsız seramikleri
Byzantine age unglazed ware which are found in Demre-Myra Saint Nicholas Church excavation (1989-2000)
  1. Tez No: 144331
  2. Yazar: AYŞE ÇAYLAK TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖTÜKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 524
Özet
ÖZET“Demre-Myra Aziz Nikolaos Kilisesi Kazılarında Ortaya Çıkardan Bizans Dönemi Sırsız Seramikleri”konulu çalışmada, Demre'de 1989-2000 yıllan arasındaki kazılarda ortaya çıkarılan ve günlük kullanım için üretilmiş, üzerinde su ya da boya ile yapılmış bezemelerin bulunmadığı örnekler incelenmiştir. Çalışma kapsamında yaklaşık 35.000 parça değerlendirilmiş ve 871 kap tespit edilmiştir. Kaplar arasında on iki farklı tür bulunur ve bu türlerin üç ana işleve yönelik biçimlendirilmiştir. Bunlardan ikisi servis ve depolama; üçüncüsü ise sırsız seramikler için yeni olan liturjik kullanımdır. Servis kaplarında, yemek servisinde ve sıvıların servisinde kullanılan kaplar olmak üzere iki alt grup ile karşılaşılır. Depolama işlevine yönelik kullanılan kaplarda ise kuru yiyeceklerin ve sıvıların depolanmasında kullanılan kapları ayrıt etmek güçtür. Olasılıkla aynı türdeki kaplar her iki işlevle de kuUanılmıştır. Yukarıdaki grupların dışında yayınlarda pişirme kabı olarak tanımlanan, ancak Demre-Myra' da pişirme işlevi ile kullanılmadığım düşündüğümüz saklama, ısıtma ve servis amacıyla kullanılan bir grup kap vardır. Düz dipli, küresel gövdeli ve dışa çekik ağızlı bu kapların kulplu ve kulpsuz tipleri bulunur. Kaplatın üretim özellikleri irdelendiğinde, öncelikle yedi farklı hamur ile karşılaşılır. Hamurların kap türlerine göre dağılımında H-3 tüm türlerin üretiminde kullanılan tek hamurdur. H-2, testi, amphora, kase, paten ve kutsal şarap kaplarında; H-5, amphora, testi, kase-tabak, unguentarium, kapak ve tıpalarda; H-l, kase, amphora, testi ve patenlerde; H-7, kase-tabak, testi ve amphoralarda; H-4, kase- tabak, unguentarium, testi ve patenlerde; H-6 ise unguentarium, kase-tabak, kapak ve tıpalarda kullanılmıştır. Seramiklerin iç yüzlerinde yer alan izlerden çarkta üretildikleri anlaşılır; kulplar kaplara sonradan eklenen unsurlar olarak dikkati çeker. Ancak çarkın yam11 sıra farklı üretim teknikleri de görülür. Pithosların ve çark yapımı olmasına rağmen amphoralarm oval kaidelerinde şerit tekniğinin kullanılmış olduğu anlaşılır. Pithoslar ve küpler dışındaki kapların sıkı hamurlara sahip olması ve özellikle küçük boyutlu kaplarda, hamurlarındaki gözenek miktarının azlığı yüksek ısı derecesinde pişirildiklerine işaret etmektedir. Seramiklerden az sayıdaki örnek üzerinde kazıma ve baskı tekniğindeki bezemelere rastlanır. Kaplardan büyük bölümünde, kap henüz nemliyken ucu küt bir aletle yapılan ve kap üzerinde derin olmayan yuvarlak kesitli oluklar şeklinde görülen yivlere rastlanır. Kap kurutulup fırınlanmadan önce ince uçlu bir alet yardımıyla oluşturulan kazıma bezemelere testi, kase, amphora ve pithoslarda rastlanır. Baskı tekniğinde yapılan bezemeler ise pithos ve unguentariumlar üzerinde görülür. Pithoslardaki baskı bezemeler parmak ya da küt uçlu bir alet ile yapılan kaba ve düzensiz baskılar biçiminde iken, unguentariumlar üzerinde, haç ya da monogram içeren damgalara rastlanır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Examples on which don't have decorations made of paint or glaze, produce for daily usage and brought them out in excavations in Demre-Myra between 1989- 2000 vers, are investigated in the study that is about“Byzantine age unglazed ware which are found in Demre Saint Nicholas church excavation”. In the study, about 35.000 pieces are evaluated and 871 vessels are determined. Twelve different kinds are among vessels, and these kinds are formed for three basic functions. Two of them are service and storing, third one is usage liturgical that is new for unlazed ware. Service vessels are divided into parts as servin food and serving liquids. To distinguish vessels that is used for storing from vessels that is used for storing dry foods and liquids is difficult. Probably the same kind vessels are used for both functions. There is a group of vessl, defined as a cooking ware in publications, that we think to be used for keeping, heating and serving but not to be used for cooking in Demre-Myra. There are kinds of knob and unknob of wares that is flat base, spherical body and flaring rim. When researching production features of vessels, seven different paste are seen. When pastes are grouped according to vessel kinds, H-3 is the only one paste that is used for producing all kinds. H-2 in production of jug, amphora, bowl, paten and holy wine vessel, H-5 in production of amphora, jug, bowl, unguentaium, lid and stopper, H-l in production of bowl, amphora, jug and paten, H-7 in production of bowl, jug and amphora, H-4 in production of bowl, unguentarium, jug and paten, H-6 production of unguentarium, bowl, lid and stopper are used. It is understood that vessels are produced in wheel when the marks that are hidden side are investigated. Knobs attract attention as components added to vesselsIV later. It's seen different production techniques. It's understood that coiling is used in pithoi and round base of anaphoras although wheelmade. Vessels except pithoi have hard paste and especially in vessels with small dimension scarcity of pore quantity in non-porous paste out that vessels are fired in high temprature degree On some of vessel researched, decoration that is used in incised and impressed techniques are determined. In most parts of vessels, groove that is not deep with round cross section chutes made by a tool with stubby tip as vessels is just moisture are determined. Before the vessels is dried and fired incised decorations that is made by a thin tip are seen in jug, bowl, amphora and pithoi. Impressed decoration are seen in pithoi and unguentaria. While impressed decorations on pithoi are rude and irregular impress shape made by finger or a tool with stubby tip, seals including crucifix or monogram on unguentaria are seen.