Kariyer geliştirme girişiminin proaktif özelliği ve rol ötesi özyeterliğiyle ilişkisi
The Relationship between proactive personality, role breadth self efficacy and career initiative.
  1. Tez No: 144330
  2. Yazar: SEHER ÖZDOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. CANAN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, bireylerde kariyer geliştirme girişiminin yordanmasında, görece sabit bir kişilik özelliği olan proaktif kişiliğin ve kişisel ve örgütsel deneyimlerle farklılaşabilen rol ötesi özyeterlik inancının katkıları incelenmiştir. Ayrıca, tüm bu değişkenler ile, yaş, cinsiyet, kıdem, iş yeri kıdemi, yöneticilik görevinin varlığı gibi demografik değişkenlerin ilişkisi de araştırılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, Kariyer Geliştirme Girişimi Ölçeği (Farren, 1997), Proaktif Kişilik Ölçeği (Bateman ve Crant, 1993) ve Rol Ötesi Özyeterliği İnancı Ölçeği (Parker, 1997), araştırmacı tarafından dilimize çevrilmiş ve yapılan ön çalışmayla geçerlik ve güvenirlik yönünden incelenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında geçerlik ve güvenirliği sağlanan bu ölçekler, demografik bilgi formuyla birlikte, Ankara, İstanbul ve İzmir' de özel sektörde çalışan 310 katılımcıya uygulanmış ve toplanan veriler analiz edilmiştir. Bu analiz sonuçlarına göre, kariyer geliştirme girişimi düzeyinde değişimin % 29.6 oranında proaktif kişilik özelliğiyle ve % 3.8 oranında da rol ötesi özyeterlik inancıyla açıklanabileceği bulunmuştur. Ayrıca, tüm bu değişkenler ve demografik değişkenler arasındaki ilişkiler de incelenmiştir ve bulgular kısmında sunulmuştur Demografik değişkenler arasında yer alan kıdem ve kariyer geliştirme girişimi; cinsiyet ve proaktif kişilik özelliği; ve halen çalışılan iş yerindeki kıdem ve rol ötesi özyeterlik inancı arasında olumlu ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırma sonunda elde edilen tüm sonuçlar, literatürde yer alan bilgiler ile karşılaştırılarak tartışılmıştır ve gelecekte yapılacak araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study examined the contributions of proactive personality and role breadth self efficacy to the prediction of career initiative. Proactive personality is a relatively stable disposition whereas role breadth self efficacy can be enhanced by personal and organizational practices. Also, the relationships between some demographic variables like age, sex, seniority, managerial position and career initiative, proactive personality and role breadth self efficacy were examined. The present sample consisted of 31 0 participants working at private sector more than two years in Ankara, istanbul and Izmir. They were administered Career Iniative Scale (Farren, 1998), Proactive Personality Scale (Bateman and Crant, 1993) and Role Breadth Self Efficacy Scale (Parker, 1998). In addition, they completed a form which consisted questions about demographic variables. Hierarchical and stepwise linear regressions were performed to assess the effects of proactive personality, role breadth self efficacy and demographic characteristics on career initiative. According to the results, both proactive personality and role breadth self efficacy were significantly related to career initiative. But the contribution of proactive personality is % 29.6, while role breadth self efficacy' s contribution is % 3.8. From the demographic variables, a negative relationship is found between seniority and career initiative (% -2.5). The results also indicated that, the women reported to be more proactive than men and workplace seniority enhances the level of role breadth self efficacy. The findings were discussed in the context of literature and some suggestions were made for future research.