Türkiye' de eşcinsellik ve KAOS GL grubu
Homosexsuality in Turkey and KAOS GL group
- Tez No: 144362
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. SİBEL ÖZBUDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
11 ÖZET Türkiye'de eşcinsellik toplum nezdinde kabul görmeyen bir durum, eşcinseller genellikle dışlanan, aşağılanan ve türlü baskılara maruz kalan bireylerdir. Yalnız insanlık tarihi boyunca değil yaşadığımız topraklarda da yüzlerce yıldır varolan bu olgunun gönünürlük kazanması ve eşcinseller arasmda dayanışmanın sağlanması için özellikle 1990'lı yıllardan itibaren gey ve lezbiyenler tarafından belli gruplar oluşturulmuştur. Bu çalışmada 10 yıllık sürecin sonunda eşcinseller arasmda etkin bir konumu olan Ankara merkezli KAOS GL eşcinsel grubu incelenmiştir. Dünyada eşcinselliği algılayışın ve eşcinsel mücadelesinin tarihsel gelişim seyri, Türkiye'de eşcinselliğin algılanışı mevcut durumu, KAOS GL grubunun ve grubun dergisinin gelişim seyri ve mevcut yapısının değerlendirildiği çalışmada grubun yerelle yaşayan eşcinsellerle bağlantısının ne ölçüde kurulduğuna odaklamlmıştır. Bu şekilde grubun bireyleri tarafından tanımlanan eşcinsellik kimliği ile hayatin içinde varolan eşcinselliğin ne ölçüde uyuştuğu, grubun eşcinselliğe dair politikaları ve eylemlerinin yerelde yaşayan eşcinsellerle ne ölçüde bağlantılı ve etkileşim içerisinde olduğu değerlendirilmiştir. Grupta yerelde yaşanan tüm eşcinsellik durumlarım içeren, onlarla birlikte bîr eşcinsel mücadele geliştirme anlayışı zamanla yerini Türkiye koşullarında özellikle de, kentli, entelektüel katmanlarca kabul edilebilecek bir eşcinselliğin ve politika tarzının inşasına bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In Turkey, homosexuality is a context which is considered socially inappropriate. The homosexuals are usually oppressed, excluded and degraded. Especially since 1990s, certain groups have been formed by gays and lesbians to solidarize with each other and to make their cause visible. In this study, KAOS-GL, an Ankara based homosexual group that displays activistic stand is examined. The study, which examines development of struggles for homosexual rights and the claims to change the perceptions of the homosexuality; the perception and the condition of homosexuality in Turkey; the formation, development and actual position of the KAOS-GL group and its periodical, focuses on how the group relates itself to the lived experience of homosexuality in Turkey. Thus, the harmonization between homosexual identity defined by group members and the homosexuality as it exists in the society, the group's policies concerning homosexuality and the interaction between group's activities and policies and the homosexuality that is experienced in local level is evaluated.