Türk imalat endüstrilerinde yapı-davranış-performans paradigması altında karlılığın belirleyenleri: Bir panel veri analizi
Determinants of profitability in Turkish manufactoring industries under the structure-conduct-performance paradigm : A panel data analysis
  1. Tez No: 144363
  2. Yazar: HANDE YILDIZ GÜRLEYİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK GÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
11 ÖZET Endüstriyel organizasyonun amacı, endüstrileri, piyasaları ve bu piyasalarda faaliyet gösteren firmaların davranışlarını incelemektir. Endüstriyel organizasyon teorisi özellikle piyasadaki firmaların karşılıklı bağımlılıklanyla ve piyasa koşullan, firma davranışı ve iktisadi performans arasında var olan bağlantıyla ilgilenmektedir. Endüstriyel organizasyon literatüründe buna geleneksel metodoloji ya da diğer adıyla yapı-davramş-performans paradigması denir. Standart mikroekonomik analizden farklı olarak endüstriyel organizasyon teorisi, rekabetin, tam rekabetten uzak olduğu durumları analiz etmektedir. Rekabet, piyasa ekonomisinin önemli bir unsurudur ve ekonominin etkinliğini belirlemektedir. Ne var ki, bugün pek çok piyasa ekonomisi eksik rekabet yapışma sahiptir ve bu yapı yüksek karlılığa, düşük performansa ve dolayısıyla düşük toplum refahına neden olmaktadır. Giriş engellerinin tüm yeni rakipleri dışlamaya yeterli olduğu pek çok piyasada, rekabetin doğası da kapsamlı olmaktadır. Ayrıca bazı piyasalarda rekabetin boyutları fiyat rekabetinden ziyade ürünün geliştirilmesi, dizayn edilmesi, reklam ve yatıran stratejileri tarafından belirlenmektedir. Bu tür rekabet araçları gerçek dünyadaki piyasaları daha tekelci bir yapıya sürüklemekte ve böylece piyasaları etkinlikten uzaklaştırarak toplam refahı azaltmaktadır. Bu anlamda günümüze egemen olan piyasa sistemi sorgulanabilir. Bu çalışmada, ekonominin temel dinamiklerinden olan Türk imalat endüstrileri ele alınarak, karlılığın belirleyenleri yapı-davramş-performans modeli altında tahmin edilmiştir. Tahminde kullanılan veri seti 1993-2000 dönemine aittir. Panel veri teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen tahminlerde endüstri performansının bir ölçütü kabul edilen karlılığın en önemli belirleyeninin yoğunlaşma oram olduğu ve karlılıkla pozitif ilişkili olduğu gözlenmektedir. Bu sonuç, Türk imalat endüstrilerinde genel olarak tekelci eğilimlerin mevcut olabileceği yönünde bir kanıt sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The aim of industrial organization is to analyse industries and markets and the behaviour of firms within those markets. More specifically industrial organization deals with the interdependence between firms within markets and the links that exist between market conditions, firm behaviour and economic performance. In industrial organization literature this is the traditional methodology which is also known as the structure-conduct-performance paradigm. Different from standard microeconomic analysis, industrial organization theory takes place where competition is less than perfect. Competition is an important element of the market economy and determines its efficiency, however, today most market economies have imperfectly competitive structure which causes high profitability, low performance and as a result low social welfare. In most markets where barriers to entry are sufficient to exclude all new competitors, the nature of the competition becomes wider. Also in some markets the dimensions of competition is determined by the product development, product design, advertising and investment strategies rather than the price competition itself. Such means of competition carry the real world markets to a more monopolistic structure; thus take them away from efficiency and reduce total welfare. In this respect the efficiency of the currently dominated economic system can be questioned. In this study, the determinants of profitability are estimated by using the structure-conduct-performance model for the Turkish manufacturing industries, which are the fundamental dynamics of the economy. The data set used in the estimation belongs to the period of 1993-2000. The results of the model which has been estimated by using panel data techniques shows that the most important determinant of profitability is the concentration ratio, and it is positively related to profitability, which is accepted as a measure of industry performance. This finding presents an evidence for that there may, in general, be monopolistic tendencies in the Turkish manufacturing industries.