Ülkelere göre işe ilişkin değerler farklılıkları: Rus, Kazak ve Türk çalışanları üzerine bir araştırma.
The Differences of work related values in various countries: Study on Russian, Kazakh and Turkish Employees.
  1. Tez No: 144377
  2. Yazar: JANAR TEMİRBEKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZE ERGENELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
n ÖZET Bu çalışmada, Kazakistan, Türkiye ve Rusya'da tekstil sektöründe faaliyet gösteren şirket çalışanlarının işe ilişkin değerlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırma, bu ülkelerde görev yapan 171 çalışanı kapsamaktadır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak Dov Eizur'un 24 maddelik“İş Değerleri Anketi”kullanılmıştır. Anket Türkçe ve Rusça'ya çevrilerek uygulanmıştır. Bu ankette iş değerleri, iş çıktılarına göre: bilişsel, duygusal ve araçsal olmak üzere üçe, sunulan imkanların zamanlamasına göre: kaynak ve ödül olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Araştırmanın amacı, farklı kültürlerdeki bireylerin işe ilişkin değerlerinin birbirinden farklı olup olmadığını belirlemek, demografik farklılıkların bireylerin işe ilişkin değerlerle ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırma bulguları, Türk ve Kazak katılımcıların, sahip oldukları işe ilişkin değerler bakımından araçsal değerler hariç benzediklerini ve Rus katılımcılarından önemli ölçüde farklılaştıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study the work related values of the Turkish, Russian and Kazakh employees who work in the textile sector was tried to be investigated. The sample consisted of 171 participiants from these countries. In this research, Dov Elizur's 24 item Work Values Research was used. This survey is applied by translating into Turkish and Russian. Work values that were defined as either affective, cognitive, or instrumental lead to first facet, modality of outcome. The other facet concerns system performance contingency, include two elements spesifying whether the outcomes are resources or rewards. The major objective of this study was to examine the difference of work related values in various cultural enviroments and to see how the work values of employees differ against the demographic factors. According to the results of the research, work related values of Turkish and Kazakh employees are generally similar except instrumental values and significantly different from Russian employees.