Siyasal özellikleri ve devlet yapısı açısından Azerbaycan Halk Cumhuriyeti (1918-1920)
The political properties and point state structure of The Azerbaijani People Republic (1918-1920)
- Tez No: 144378
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan Siyasal Özelliklen ve Devlet Yapısı Açısından Azerbaycan Halk Cumhuriyeti (1918-1920) başlıklı bu siyasi tarih çalışmasının esas problematiği, hem doğunun, hem de SVlüslüman-Türk aleminin ilk cumhuriyetinin devlet yapısı ve siyasal sisteminin anlaşılmasıdır. Diğer bir ifadeyle Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin devlet yapısı nasıl olmuş veya 1918-1920 yılları arasında Azerbaycan arazisinde kurulmuş ve yirmi üç ay yasaya bilmiş bu devleti cumhuriyet hem de demokratik bir cumhuriyet kılan vasıflar nelerdir? Konuyla ilgili olarak Azerbaycan'da ve Türkiye'de bir sıra çalışmalara yapılmakla beraber bu çalışmalarda genellikle AHC 'in kuruluşu, o dönemde Türkiye (Osmanlı) ile ilişkileri ve AHC 'in çöküşü konulan daha ağırlık kazanmaktadır. Fakat AHC 'in siyasi sistemini, devlet yapısını ve işleyişini konu edinmiş bir çalışma tespit edilmemiştir. Bu bağlamda Siyasal özellikleri ve Devlet Yapısı Açısından Azerbaycan Halk Cumhuriyeti (1918-1920) başlıklı bu siyasi tarih çalışması genelde Türk tarihi, özel de ise Azerbaycan yakın dönem tarihi için faydalı olacağı kanaatiyle hareket edilmiştir. Çalışma şunu gösteriyor. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti var olduğu dönem açısından Demokratik ilkeler doğrultusunda şekillenme göstermiştir. Fakat bu demokrasi Azerbaycan halk cumhuriyetin devamlılığını değil, daha da kısa zamanda dağılmasını sağlamıştır. Çünkü bu cumhuriyet döneminde toplumdaki her gurup parlamentoda söz sahibi olmuş-bu bağlamda sosyalistler de- ve bu parlamentonun çıkardığı kararla bu cumhuriyet tarihe karışmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Main problematic of this political history studying prepared as Master thesis the The political properties and point state structure of the Azerbaijani People Republic (1918-1920) is understood of state structure and special political system of the first republic of both the east and Muslim-Turk world. Other words how was the state structure of Azerbaijan Democratic republic or what is the attributes that make this being established state between 1918-1920 years in Azerbaijan and could live twenty three months as republic, especially as a democratic republic. Besides several studyings done related to the theme in Azerbaijan and Turkey, generally establisment of The Azerbaijani People Republic, relations between The Azerbaijani People Republic and Turkey (Ottoman) in that period and his collapse topics concentrate on these studyings. But any studying has determined that has been studied political system, state sturucture and implementation of The Azerbaijani People Republic. In the context this political history studying The political properties and point state structure of the Azerbaijani People Republic (1918-1920) has done in the belief ifs use generally for the history of Turk, especially in the near period history of Azerbaijan. Studying shows that The Azerbaijani People Republic has shown taking from in the direction of democratic principles in the time of his existence. But this democracy had provided collapse of The Azerbaijani People Republic not it's continuity. Because in the period of this republic every group in society had the right to comment on in parliament-in this cohtext aslo socialists- and this republic had mixed to history by the decision of this parliament.