Poşalar: Buçuk milletin kayıp kültürü
The Poşas: Hidden culture of half nation
- Tez No: 144382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAVİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Posalar göçerlikten yerleşik yaşama geçmek için gösterdikleri uyum çabasının sonuçlarım alamamış, içinde bulundukları topluma sosyal entegrasyonlarını tam olarak gerçekleştirme hedeflerine ulaşamamışlardır. Kendi grup kimlikleri üzerine geliştirdikleri tanımlar ne yazık ki, daha güçlü durumda bulunan ve sosyal yaşamdaki hiyerarşik kategorileri belirleme önceliğini elinde tutan diğer gruplar tararından kabul görmemiştir. Bu kabul görmeme durumu, dahil oldukları ancak entegre olamadıkları yapı içinde izole edilmelerine neden olmuştur. Posalar, izolasyondan kurtulup tam bir sosyal entegrasyon gerçekleştirebilmek için, kabul görüp görmeyeceği belirsiz olan bir yeniden kimlik tamım yapma, geçişkenliği daha fazla olabilecek yeni bir sımr belirleme sürecindedirler.
Özet (Çeviri)
Poşas have not been completed their exertion for transition from a peripatetic life syle to a sedentary life syle, and have not achieved to their target to complete their social integration into the society that thay still live in. Unfortunately, the definations that they developed on their own group identity have been not recognized by the groups which have more srong status and have the priority to determine the hierarchical categories in social life. This unrecognition status causes their isolation in the structure which they include in but have not integrated. To escape from the status of isolation and realizing a complete social integration, Poşas are in progress to make a redefiniton of identity which is uncertain whether it can recognise and to determine a new boundary which can be more permeable.