İskemik kalp hastalarında serum lipoprotein düzeylerinin ve serum proteinleri genetik polimorfizminin poliakrilamid jel disk elektroforezi yöntemiyle araştırılması
- Tez No: 30248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
7. ÖZET Poliakrilamid jel disk elektroforezi yöntemi kullanılarak, 50 iskemik kalp hastası ve 50 sağlıklı bireyde serum HpoproteMerinin düzeyleri ve bazı serum proteinleri (transferrin, haptoglobin, ceruloplazmin ve grup spesifik komponent)'nin genetik polimorfîzmi araştınlrnıştur. Ayrıca serumda; total kolesterol, trigliserit, yüksek dansiteli lipoprotein kolesterolü, düşük dansiteli lipoprotein kolesterolü ve çok düşük dansiteli lipoprotein kolesterolü miktarları saptanmıştır. Sonuçta; beta lipoprotein ve pre-beta lipoprotein yüzdeleri ile düşük dansiteli lipoprotein kolesterolü, çok düşük dansiteli lipoprotein kolesterolü, total kolesterol ve trigliserit miktarları iskemik kalp hastalarında normal bireylere nazaran yüksek bulunmuştur. Alfa lipoprotein yüzdesi ve yüksek dansiteli lipoprotein kolesterolü miktarı hasta bireylerde sağlıklı kişilerden daha düşük, şilomikron yüzdesi ise farksız bulunmuştur. Ayrıca araştndığımız serum proteMerinin genetik polimorfîzmi ile iskemik kalp hastalığı arasında bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. 65
Özet (Çeviri)
& SUMMARY By using polyacrylamide gel disc electrophoresis method, the levels of serum lipoproteins and genetic polymorphism of serum proteins (transferrin, haptoglobin, cerulopkzmin, group specific component) have been investigated in 100 individuals (50 of them are healty, the rest are the patients with ischemic heart diseases). la addition to the levels of total cholesterol concentration, triglycerides concentration, high-, low-and very low-density lipoprotein cholesterol concentration have been computed and plotted. It has been observed that; the percentage of beta lipoproteins and pre-beta lipoproteins and the level of triglycerides concentration have been found to be higher for patients than normals. The percentage of alfa lipoproteins and the level of high density lipoprotein cholesterol concentration have been found to be less for patients than healty individuals while chylomicrons percentage were no difference. In addition, genetic polymorphism of serum proteins have been investigated. Finally, it was found that there was no relationship between genetic polymorphism of serum proteins and ischemic heart diseases. 66