Türk Silahlı Kuvvetleri lider personelinin fiziki yeterlilik değerlendirme test standartları ile ilgili norm oluşturulması ve değerlendirilmesi
The aim of this research was to constitute and evaluate a norm whichis related to the physical competence evaluation test, which is used to evaluate the physical competence of the leading personnel of the Turkish Armed Forces
  1. Tez No: 144425
  2. Yazar: FERRİN YALNIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANSUR ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
79 ÖZET Bu çalışmanın amacı; Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) lider personelinin bedeni yeterliliğini ölçmek maksatlı kullanılan Fiziki Yeterlilik Değerlendirme Testleri (FYDT) ile ilgili norm oluşturmak ve değerlendirmektir. Araştırmaya her kuvvetten random metoduyla seçilmiş toplam 380 erkek lider personel katılmıştır. Denekler çalışmaya sağlıklı ve gönüllü olarak katılmışlardır. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri standardize edilmiş laboratuar ve alan testleri ile tespit edilmiştir. İstatistiksel değerlendirme iki gruba ait parametrelerin karşılaştınlmasında tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) uygulanmıştır. Grupların ikişerli karşılaştırmalarında Post-Hoc test olarak Bonferroni testi kullanılmıştır. Yanılma düzeyi olarak a = 0.05 değeri seçilmiştir. Bu değere eşit ya da küçük p değerleri için“önemli (anlamlı) farklılığı olduğu”yorumu yapılmıştır. Testler sonucunda SKXider personelinin ortalama sınav değerleri; en düşük 19,48 ± 1,08 en yüksek 44,41 ±3,15 bulunmuştur. Ortalama mekik değerleri; en düşük 19,52 ± 1,82 en yüksek 46,78 ± 2,55, bulunmuştur. Ortalama 3000m koşu değerleri en iyi 14,38 ± 0,39, en kötü 20,83 ± 1,69 bulunmuştur. 25-30 yaş grubu deneklerde karargah çalışanlarının vücut kitle indeksi değerlerinin kurum çalışanlarının vücut kitle indeksi değerlerinden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 26-30 yaş kıtada görev yapan deneklerin mekik, otur-eriş esneklik, sınav ve dikey sıçrama değerleri ile 31-35 yaş grubu kıtada görev yapan deneklerin mekik ve sınav değerlerinin karargahtaki deneklere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur, (p < 0,05). Fiziksel aktivite yapan lider personelin test değerleri fiziksel aktivite yapmayanlardan daha iyi olduğu gözlemlenmiştir (p< 0,05) anlamlı fark bulunmuştur. FYDT normları bazı yabancı Silahlı Kuvvetlere göre daha yüksek bazı yabancı Silahlı Kuvvetlere göre daha düşük çıkmıştır. Şu an uygulanan TSK normlarına göre ise 36 yaşa kadar değerlerin paralel 36 yaşın yukansmdaki gruplarda ise değerlerin daha iyi olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
80 ABSTRACT The aim of this research was to constitute and evaluate a norm which is related to the Physical Competence Evaluation Test, which is used to evaluate the physical competence of the leading personnel of the Turkish Armed Forces (TAF). The subjects, were randomly selected from among the personnel of all the services. The subjects participated in the study on a voluntary basis and were all in good health. The physical and physiological parameters of the subjects were determined using the standardized laboratory and field tests. In the statistical evaluation, One Way ANOVA was used to compare the parameters belonging to the two groups. Bonferroni Test was used as the Post-Hoc test in the comparisons of each two groups. a=0.05 was chosen as the level of significance. The p values equal to or smaller than this value were considered“significantly different”. The results of the“push up”test values of the TAF leading personnel was found as 44,41 ± 3,15 at the highest and 19,48 ± 1,08 at the lowest. The“sit up”mean values were 46,78 ± 2,55 at the highest and 19,52 ± 1,82 at the lowest. The 3000 m. running test mean values were 14,38 + 0,39 at the best and 20,83 ± 1,69 at the worst. It was found that the body composition indices of the 25-30 age group working at the military headquarters were higher than those working at the military institutions with a significant statistical difference (p < 0,05). Besides, the sit up, sit and reach flexibility, push up and vertical jump values of the 26-30 age group leading personnel who work at the field and the sit up and push up values of the 31-35 age group leading personnel who work at the field were higher than those who work at the military headquarters and with a statistically significant difference (p < 0,05). The Physical Competence Evaluation Test norms were found to be higher in some Armed Forces and lower in some others. Regarding the age group upto 36, the values obtained in the study were found to be parallel to the present TAF values whereas the test results of those above this age were found to be better.