Yüksek doz C vitamini uygulamasından sonra sıçan dokularındaki kollagen lif dağılımının gösterilmesi ve morfometrik değerlendirilmesi
Exhibition of collagen fibril disribution in rat tissue after dose vitamin C treatment and morphometric analysis
- Tez No: 144424
- Danışmanlar: PROF.DR. SUNA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
C vitamini'nin kollagen sentezi üzerine etksi, hücre kültürü ve biyokimyasal çalışmalarla bilinmektedir. Askorbik asit. kollagen sentezi sırasında prolin ve lizin'in hidroksillenmesini sağlıyarak hidroksiprolin ve hidroksilizine dönüşmesini sağlamaktadır. Kollagen molekülünün heliks şeklini alabilmesi için, yeni sentezlenen kollagenin prolin ve lizin artıklarının hidroksillenmesi gerekir. Bu çalışmanın amacı, yüksek doz C vitamini'nin uygulama süresine bağlı olarak sıçanlarda kornea, trakea, deri ve böbreküstü bezinde bulunan kollagen lif tabakalarına etkisini morfometrik incelemektir. Bu amaçla, sıçanlara 150 mg/gün aşırı 3, 10 ve 21 günler halinde C vitamini, kontrol gruplarına ise aynı doz serum fizyolojik uygulandı. Deneklerin organları alışıla gelmiş ışık mikroskop takibinden geçerek hemoloksilen-eozin ile boyandı. 3. 10 ve 21 günlük kontrol ve C vitamini uygulanan sıçanlara ait deri stratum retikularc, kornea kesitlerinde korneal stroma tabakası, trakea kesitlerinde perikondrium ve böbreküstü bezi kesitlerinde organ kapsülüne ait morfometrik ölçümler yapılıp. Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney testi ile değerlendiriliğinde kontrol ve C vitamini uygulanan gruplar ile uygulama süreleri arasında anlamlı fark olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The effect of vitamine C on collagen synthesis is known hy the cell culture and biochemical research. During the collagen synthesis, ascorbic acid provides the hydroxylation of prolin and lyzin therefore they convert into hydroxylyzine and hydroxyprolin. Prolin and lyzine residues of the recently synthesized collagen are need to be hydroxylated for the formation of helical structure of collagen. The aim of this study is to examine the effect on the collagen fibril layer of rat cornea, trachea, skin and suprarenal gland by time-dependent high dose vitamin C treatment. For this purpose, rats were given 150 mg/every other day for 3, 10 and 21 days while the control groups were given the same dose of serum physiologic. The organs of the rats were processed by the ordinary light microscopy and then stained with hematoxlin-cosin. Morphometric analysis of the stratum reticulare of skin, stroma of cornea, pericondrium of the trachea and capsule of the suprarenal gland was made in control group and study group rats in which vitamine C application was made 3. 10 and 21 days. Statistical analysis of the data was made using Kruskal-Wallis and Wann-Whitney tests. There was a significant difference between control and vitamine C groups in all application periods.