Kistlerin enükleasyonları sonrası kemik iyileşmesinin bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Assessment of bone healing following enucleations of cysts with computed tomography
  1. Tez No: 144427
  2. Yazar: SEVİL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE YÜCETAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu prospektif, kontrollü ve karşılaştırmalı çalışmada büyük odontojenik kistlerin çıkartılmasını takiben allojenik kemik grefti ve membran kullanılması sonrası kemik iyileşmesinin değerlendirilmesi planlanmıştır. Üç cm'den büyük çapa sahip odontojenik kisti bulunan 24 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup, deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda enükleasyon ve primer kapama ile tedavi tamamlanırken, deney grubunda enükleasyon sonrası kaviteye allojenik kemik grefti (Dynagraft Putty) ve kollajen membran {Tutoplast Pericardium) uygulanmıştır. Postoperatif onuncu gün, üçüncü ay, altıncı ay ve onikinci aylarda bilgisayarlı tomografi ile rezidüel kavite hacmi ve yeni oluşan dokunun dansitesinin ölçümü gerçekleştirilmiştir. Rezidüel kavite hacmi, ilk hacimle karşılaştırılmış ve Hounsfield Ünit ile dansite ölçümü yapılmıştır. Elde edilen tüm ölçümlerin ortalama ve standart deviasyonları gruplar içinde hesaplanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar Mann Whitney U istatistiksel testi ile yapılmıştır. Kontrol ve deney grubunda benzer sonuçlar alınmıştır. Hem greft kullanılan grupta, hem de greft kullanılmayan grupta kavite hacimlerinde zaman içinde belirgin azalma gözlenmiştir. Yeni oluşan kemiğin ortalama dansitesi postoperatif üçüncü ay, altıncı ay ve onikinci ayda benzer sonuçlar vermiştir. Ortalama rezidüel kavite ölçümleri gruplar arasında istatistiksel olarak farklılık göstermemiştir. Yeni oluşan kemiğin ortalama dansitesi, onikinci ayda mandibulada maksillaya göre belirgin artış göstermiştir. Çalışmanın sonuçları, demineralize allojenik greftlerin kemik rejenerasyonu arttırmadığım ve büyük kist kavitelerinin spontan olarak rejenere olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This prospective, controlled and randomized study was planned to evaluate bone regeneration by using allogenic bone graft and membrane after removal of large odontogenic cysts. Twenty-four patients with odontogenic cysts larger than 3 cm in diameter were selected and divided into two, as control and study groups. The control group was treated by enucleation and primary closure, whereas allogenic bone grafts ( Dynagraft Putty) and collagen membranes (Tutoplast Pericardium) were applied to the cavities of the study group after enucleation. CT scans were taken postoperatively on the tenth day and in the third, sixth and twelfth months to measure residual cavity volume and density of the newly formed tissue. Initial and remaining cavity volumes were compared on CT images and density was measured in Hounsfield units. Means and standard deviations were calculated for all variables in the groups. Comparison between the groups was carried out by Mann Whitney U statistical test, Similar results were observed in control and study groups. A progressive reduction in the volume of the cavities both with and without graft material was apparent. Findings for the mean density of the newly formed tissue in the third, sixth and twelfth postoperative months were also similar. The mean residual volume at each observation period did not show statistical differences between the groups. Twelfth month CT scans showed a significant increase in the average density of the newly formed bone in the mandible when compared to the maxilla. Results of this study suggest that using grafts doesn't contribute to increased bone regeneration and large cyst defects can regenerate spontaneously.