Ağız mukozasının normal, akut-kronik inflamasyonlu dentoalveoler dokularında anandamidin varlığının araştırılması
Examination of the presence of anandamine in healthy, acute-chronic infection of dentoalveolar tissues of the mouth cavity
- Tez No: 144428
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
36 ÖZET Marihuana, uzun yıllardır geleneksel bir ilaç ve keyif verici bir madde olarak kullanılmaktadır. Marihuananın ana psikoaktif komponenti A9THC'dir. A^HC, vücutta bulunan CB1 ve CB2 reseptörlerine bağlanır. CB1 reseptörleri genel olarak santral sinir sistemi ve diğer birçok dokuda mevcuttur. CB2 reseptörleri ise daha çok dalak, tonsil ve lenf nodları gibi immün sistemin periferal dokularında bulunur. Ayrıca makrofajlar, B lenfositler ve natural killer hücreler gibi birçok lökosit tipinde de bulunur. 1992'de Devane ve arkadaşları domuz beyninden endojen bir kannabinoid reseptör ligandı olan AEA'yı izole etmişlerdir. Endojen bir kannabinoid olan AEA vücutta CB1 ve CB2 reseptörlerine bağlanır ve marihuananın biyokimyasal ve fizyolojik etkilerini taklit eder. Daha önce yapılan çalışmalar, AEA'nın birçok dokunun inflamasyonunda mediyatör olarak rol oynadığını göstermiştir. Ancak AEA'nın sağlıklı veya enfekte ağız mukozasında olup olmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, AEA'nın sağlıklı veya enfekte ağız mukozasında olup olmadığını göstermektir. Çalışmamızda; sağlıklı, akut ve kronik enfekte dentoalveoler dokular insizyonal veya eksizyonel biyopsi yöntemleri ile alınmıştır. Daha sonra bu dokular - 20°C'de derin dondurucuda bekletilmiş ve dokulardaki AEA miktarlarının incelenmesi için farmakoloji laboratu varına gönderilmiştir. Çalışmamızın sonucunda sağlıklı, akut ve kronik enfekte dentoalveoler dokularda AEA'nın olduğu görülmüştür. AEA'nın sağlıklı ağız mukozasındaki miktarı yaklaşık 0.37±0.06ng/g olarak tespit edilmiştir. Akut-kronik enfekte dokuda ise37 0.93±0.08ng/g olarak ölçülmüştür. Daha sonradan hangi enfeksiyon tipinde daha fazla arttığını tespit etmek amacı ile ilave olarak alınan kronik doku örneklerinin incelenmesi sonucunda ise kronik enfekte dokudaki seviyesi 1.30+0. 15ng/g olarak belirlenmiş ve AEA'nın ağız mukozasının kronik enfeksiyonda daha fazla arttığı izlenmiştir. Sonuç olarak, AEA sağlıklı ağız mukozasında düşük seviyelerde mevcut olduğu ve dentoalveoler dokulardaki seviyesi enfeksiyon varlığında arttığı tarafımızdan bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY Marijuana has been used as a traditional medicine and a pleasure- inducing drug for thousands of years. The major psychoactive component of marijuana is A^HC. A^HC binds to CB1 and CB2 reseptors in body. CB1 reseptör is expressed abundantly in the nervous system and in various peripheral tissues. CB2 reseptör is almost exclusively present in tissues of the immune system such as spleen, tonsil and lymph nodes. It is also abundantly expressed in several types of leukocytes such as macrophages, B lymphocytes and natural killer cells. Devane et al. isolated AEA from pig brain as an endogenous cannabinoid reseptör ligand in 1992. The endogenous cannabinoid, AEA binds to CB1 and CB2 reseptors and mimics the biochemical and physiological effects of marijuana. Early studies showed that AEA acts as a mediator in inflammation of various tissues. But its presence in healthy or inflamed oral mucosa is not known clearly. The aim of this study is to show whether AEA is exist in healthy or inflamed oral mucosa or not. In our study, healthy and inflamed oral mucosa were received by incisional or excisional biopsy methods. After taken, the mucosa samples were kept at deep-freeze at -20°C degree and then were sent to pharmacology laboratory for researching the AEA levels in tissues. The results of our study demonstrated that AEA was present in healthy and infected dentoalveolar tissues. Its level was found approximately 0.37±0.06ng/g in healthy mucosa. Its level in acute or chronically infected mucosa was 0.93±0.08ng/g.-39 After taking extra samples, we showed that AEA level increased more in chronic infected oral mucosa than the healthy one. Its level in chronic infected tissue was 1.30±0.15ng/g. In conclusion, we have described that AEA is present in healthy oral mucosa at low levels and its level increases in infected dentoalveolar tissues.