Tip2 diyabetli hastalarda apolipoprotein E gen polimorfizmi ve ilişkili risk faktörleri
The apolipoprotein E gene polymorphism and risc factors in patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 144448
  2. Yazar: NESLİHAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
l.OZET Diabetes Mellitus; genellikle plazma, lipoproteinlerindeki değişikliklerle birlikte bulunur. Diyabetin en sık rastlanan formu tip 2 DM denilen insülinden bağımsız diyabettir (NIDDM). Diabetes Mellitus'un mikrovasküler komplikasyonlanndan biri olan diyabetik nefropati, son dönem böbrek yetmezliğinin en önemli sebeplerindendir. Patogenezinde Mpergüseminin yanısıra genetik faktörlerde rol oynamaktadır. Çeşitli çalışmalar lipid anormalliklerinin diyabetik nefropatinin gelişimine ve ilerlemesine yol açtığım belirtmektedir. Apolipoprotein E (apo E) lipoprotein metabolizmasını düzenlemektedir. Bu çalışmada DM nefropatili ve DM nefropatisiz hastalarda Apo E gen polimorfîzmi ile diyabetik nefropati arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ayrıca, diyabetik nefropati gelişimi ve ilerlemesinde önemli olan serum lipid parametreleri, plazma homosistein düzeyleri ve Apo E gen polimorfizmi ile aralarındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma 37 diyabetik nefropatili (grup 1), 71 diyabetik nefropatisiz (grup 2) ve 46 kontrol (grup 3) grubundan oluşturulmuştur. Ayrıca tüm gruplarda glukoz, HbAıc, mikroalbumin, üre, kreatinin, serum lipidleri olmak üzere bazı biyokimyasal parametreler ile plazma homosistein düzeyleri ölçülmüştür. Apolipoprotein E gen polimorfîzmi polimeraz zincir reaksiyonuyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Diabetes Mellitus (DM) is almost always associated with changes in plasma lipoproteins. The most common form of human diabetes is non-insulin dependent diabetes (NIDDM). This is also referred to as type II. Diabetic nephropathy, from the microvascular complications of Diabetes Mellitus (DM), is one of the important causes of last term renal failure. In addition to hyperglicemia, genetic factors also play an important role in the pathogenesis of DN. Previous studies have indicated that lipid abnormalities might contribute to the development and progression of diabetic nephropathy (DN). Apolipoprotein E (apo E) regulates the metabolism of lipoproteins. The relationship between Apo E gene polymorphism and diabetic nephropathy in DM patients with and without nephropathy was investigated in this study. The study was consisted of 3 groups as; 37 DM patients with nephropathy (group 1), 71 DM patients without nephropathy (group 2) and 46 control subjects (group 3). Apo E gene polymorphism determined in the groups. Also some biochemical parameters such as glucose, HBAic, microalbumin, urea, creatinine, lipids and plasma homocysteine levels were measured in all groups. Apo E gene polymorphism was analyzed by polymerase chain reaction. According to the results of our study, there was a significant in the Apo E3 and E4 alleles frequencies of Apo E gene polymorphism between groups (p>0.05).