Glasgow koma skalasının zehirlenme olgularında kullanımı
  1. Tez No: 144475
  2. Yazar: RABİŞ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN GÖKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Zehirlenme nedeniyle gönderilen olgularda, hayati tehlike kavramının değerlendirilmesinde; kişinin yoğun bakım tedavisi görüp görmediği, yoğun bakımda kaldığı süre, antidot tedavisi uygulanıp uygulanmadığı ve varsa ölçülmüş olan madde dozu kriter olarak kullanılmaktadır. Glasgow Koma Skalası (GCS), beyin fonksiyonlarını ölçen, genellikle kranioserebral yaralanmalı hastalarda koma derecesini güvenilir bir şekilde değerlendirmeye yarayan bir indekstir. GCS nın mortalite ile korelasyonu bulunmaktadır. Bu çalışmada GCS nın hayati tehlike karan açısından kullanılabilirliğini araştırıldı. 1998-2002 yılları arasında Adli Tıp Kurumu 5. İhtisas Kurulu'na zehirlenme nedeni ile gönderilen olgular ve 1999-2003 yıllan arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Yoğun Bakım Birimi'nde zehirlenme nedeni ile yatarak tedavi gören olgular 5.İhtisas kurulunun hayati tehlike kriterleri ve göz hareketleri, konuşma-sözel cevap, motor cevap olmak üzere, GCS kriterleri açısından retrospektif olarak değerlendirildi. GCS hesaplanmış veya hesaplanabilen yaşayan toplam 115 ve ölen toplam 96 olgu hayati tehlike açısından irdelenmiştir. GCS 8 ve altında bulunan hemen tüm olgulann hayati tehlike karan aldığı, GCS 9 ve üstündeki hayati tehlike karan alan olgularda ise maddelerin özel toksik etkilerinin öne çıktığı görüldü. Hayati tehlike karan için GCS'nin oldukça yüksek bulunan duyarlılık ve spesivitesi bu skalanın GCS 8 ve altındaki olgular kullamrmnda daha nesnel ölçülebilir ve karşılaştınlabilir bir kriter sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Criteria for assessment of lethal risk in cases of intoxication are the application of intensive care measures and their duration, antidote therapy and the levels of toxic agent if estimated et all. The Glasgow Coma Scale(GCS) is the reliable tool for the assessment of cerabral functions, especially used for the coma scaling in patients with craniocerebral trauma. The GCS provides a correlation with the mortality. The present study attemps to assess the aplicability of the GCS for the evaluation of the“ so- called lethal risk”. The material consist of cases of intoxication referred to The 5. Special Commission of The State Institute of Forensic Medicine (1998-2002) as well as of cases treated and followed up in the Intensive Care Unit of The Cerrahpaşa School of Medicine, Univercity of Istanbul(l 999-2003). The cases were evaluated retrospectively using the established criteria for“ lethal risk”of The 5. Special Commission and the criteria of the GCS as ocular, verbal and motor functions. A total of 1 15 surriving and 96 cases with lethal outcome and GCS scores (calculated or calculable) were assessed with regard to the“ lethal risk”. Nearly all cases with a GCS score 8, however, the applicability of the GCS for the assessment of the " lethal risk proves controversial.