Ankilozan spondilitte total kalça protezi uygulaması
- Tez No: 14451
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
95 ÖZET İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana- bilim Dalı'nda, Temmuz 1979 - Ocak 1990 tarihleri arasında total kalça replasmanı nede niyle öpere edilen 11 ankilozan spondilitli hastanın 18 kalçası değerlendirilmiştir. Hastalarımızın takip süresi 12 ay ile 133 ay arasında, ortalama 67.3 ay olup, 5.5 yıla karşılık gelmektedir. Hastaların 10'u erkek 1'i kadın, yaş ortalaması 33.9 (24-56) dur. Uygulanan 18 protezin 5'i Chamley, 7'si Charnley-Müller, 6'sı Müller düz stem tipinde protezlerdir. Klinik olarak % 72 kalçada iyi ve orta sonuç elde edilmiştir. Toplam kalça mobilitesinde, ortalama 68° kazanılmıştır. Demarkasyon hattı asetabuler tarafta % 100, femoral tarafta % 77 olguda görülmekle birlikte, yalnızca 2 kalçada revizyon gerekmektedir. 13 kalçada heterotopik ossifikasyon görülmüştür. Ancak bunlardan 3'ü grade IH'tür ve klinik olarak anlamlı bulunmuştur, hiçbir kalçada reankiloz görülmemiştir. 11 hastadan 7'si çalışma hayatına dönmüştür ve biri dışında hastalarımızın hepsi kendilerine uygulanan ameliyat tan memnundur.
Özet (Çeviri)
96 SUMMARY 18 hips of 11 patients suffering from ankylosing spondylitis who had undergone total hip replacement between July 1979 and January 1990 in Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Orthopaedic Surgery and Traumatology were evaluated. The follow-up period ranged from 12 to 133 months (mean 67.3 months). There were 10 male and 1 female patients with a mean age of 33.9 years, ranging from 24 to 56 years. Of the 18 prosthesis that were used 5 were Charnley, 7 Charnley-Müller, and 6 Müller straight stem type prosthesis. The clinical results were good and fair in 72 % of the patients. The total combined range of motion in all planes improved an average of 68 degrees. Altough only 2 hips needed revision, radiologicaly radiolucent line was present in 100 % of the acetabuler compenents and 77 % of the femoral components. Heterotopic ossification was seen in 13 hips but only 3 of them were grade III and clinically meaningful, with none of the hips having reankyslosis. 7 out of the 1 1 patients went back to their work and all the patients but one were satisfied with their operation.