Total kalça artroplastisinde asetabuler greft kullanımı
The Use of acetabular graft in total hip prosthesis
- Tez No: 49032
- Danışmanlar: PROF. DR. NİŞAN NİŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada total kalça protezinde asetabuler bölgede greft kullanımı ile ilgili, tarihçe, kalçanın anatomisi ve greft kullanımı ile ilgili genel bilgiler sunuldu. Total kalça protezinde greft kullanımı ile ilgili hasta seçimi ve genel olarak komplikasyonlardan bahsedildi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Traumatoloji Anabilim Dalın'da gerçekleştirilmiş total kalça protezinde asetabulumda greft kullanımı ile ilgili klinik ve radyolojik sonuçlan değerlendirildi. İncelemeye alınan 18 hastanın 21 kalçasında asetabulumda total kalça artroplastisi yapılırken greft kullanılmıştır. Hastalarımızın yaş ortalaması 47 olup, yaşlan 32 ile 70 arasında değişmektedir. Olgularımızın çoğunda ameliyat öncesi tam doğuştan kalça çıkığı ve primer idiopatik koksartrozdur (%39). Daha sonra sırası ile Avasküler nekroze, romatoid artrite, Ankilozan spondilite ve protrusio asetabuliye bağlı koksartrozlar gelmektedir. Ortalama takip süremiz 47.9 aydır. (28-108 ay) Ortalama ağrı, yürüme fonksiyonu ve kalça mobilitesi puanlan ameliyat öncesi sırasıyla 3.04 - 3.76 - 3.90 iken ameliyat sonrası 4.95 - 4.80 - 4.09 olmuştur. Klinik değerlendirmeye göre, ameliyat öncesi 9 kalça (% 43) kötü, 12 kalça (%57) orta iken, ameliyat sonrası 1 kalça (%5) çok iyi, 13 kalça (%62) iyi, 4 kalça (%19) orta, 3 kalça (%14) kötü olarak değerlendirilmiştir. Bulduğumuz sonuçlar, literatürdeki total kalça protezlerinde asetabuler komponentte greft kullanımım içeren yayınlarla karşılaştırılmıştır. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY General information about hip anatomy and history of grafting in the acetabular region in total hip prosthesis have been provided in this study. Patient selection and general complications also have been included. Clinical and radiological results of total hip prosthesis with acetabular grafting carried out in University of Istanbul,Cerrahpaşa Faculty of Medicine,Department of Orthopaedics and Trumatology have been evaluated. In 21 hips of 18 patients acetabular grafting with total hip arthroplasty was performed. The mean age of the patients was 47 ranging between 32 and 70. The most common pre-operative diagnosis was Congenital dislocation of the hip and primary Coxarthrosis due to protrusio acetabuli were the other indications in frequency order. The mean follow-up time was 47.9 months ( 28-108 months ). Pre-operative average payability to walk and mobility of hip scoring was 3.04-3.76- 3.90 respectively while post-operatively 4.95-4.80-4.09. Pre-operatively 9 hips ( 43 % ) were scored as poor while 12 hips ( 57 % ) as fair by clinical evaluation. Post-operatively 1 hip (5 %) as very good,whilel3 hips (62 %) as good,4 hips (19 %) as fair and 3 hips ( 14 % ) as poor. Our results were compared with other reports of acetabular grafting in total hip prosthesis in literature. 71