Lossless compression of medical images
Medikal görüntülerin kayıpsız olarak saklanması
  1. Tez No: 14459
  2. Yazar: BEHİÇ FIRAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ENİS ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET MEDİKAL GÖRÜNTÜLERİN KAYIPSIZ OLARAK SAKLANMASI Behiç Fırat Kılıç Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç Dr. Ahmet Enis Çetin Temmuz 1991 Sayısal görüntüleme tekniklerinin tomografi, anjiografi vs. gibi alanlarda her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlanmasıyla, çok fazla yer kaplayan medikal görüntülerin saklanması önemli bir sorun olmuştur. Bu görüntülerin daha yoğun bir şekilde saklanmasını sağlayan teknikler de önem kazanmıştır. Bazı geliştirilen az kayıplı metodlarla bu görüntülerin kapladığı hafıza 1/10 oranında azaltılabilir. Fakat, medikal alandaki bazı kullanımlardan dolayı hiç kayıpsız saklama önemli bir araştırma alam olarak kalmıştır. Bugüne kadar çok çözünürlü teknikler kayıplı saklamalarda kullanım alanı bulmuştur. Bu tezde ise çok çözünürlü teknikler kayıpsız görüntü saklamasında kullanıldı. Çok çözünürlü tekniklerin, en az kayıplı saklamada olduğu kadar kayıpsız saklama alanında da başarılı olabileceği yapılan deneylerle de gözlendi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LOSSLESS COMPRESSION OF MEDICAL IMAGES Behiç Fırat Kılıç M.S. in Electrical and Electronics Engineering- Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet Enis Çetin July 1991 The digital imaging techniques are used more and more in various diag nostic modalities, including computed tomography (CT), Digital Subtraction Angiography (DSA), etc. As a result, a huge amount of digital images are being generated. Therefore, techniques to compress these images into a more compact form for storage and transmission become more important and anyone involved with the storage of medical images in a Picture Archiving and Com munication System (PACS) should first apply compression (lossy or lossless depending on the characteristics of the digitized data) on them. There are im age coding methods which reduces the storage size of an image by an amount of 1/10 without any visual degradation. But in some medical applications lossless coding of medical images is necessary. Multiresolution coding techniques have been used for lossy image and speech coding, in this thesis we developed multiresolution techniques for the lossless image compression. We observed that the use of multiresolution techniques in lossless compression is as advantages as in lossy compression schemes. m