Yerli yapım seralarda havalandırma sistemlerinin araştırılması
  1. Tez No: 14460
  2. Yazar: NURCAN KURTMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GALİP KEÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Güneş Enerjisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET“ * - - * Bu araştırmanın konusu; Yerli yapım seralarda havalandırma sistemlerinin araştırılmasıdır. Ülkemiz, iklim koşulları ve toprak zenginlikleri ile tarımsal üretime müsaait bir ülkedir. Bununla beraber ülkemizin bol güneşli olması tarımsal üretimin bir: kolu olan seracılığın yaygınlaşmasına neden olmuştur. Sera üretiminde esas amaç; hem kaliteli ürün üretmek, hem de bir bitkiden mümkün olabilecek en yüksek verimi almaktır. Bu nedenle üretime etki eden birçok faktör gibi, havalandırmanın önemi de ortaya konmalıdır. Havalandırma; seralarda bitki gelişmesine ve ürün vermesine etki eden klimatik faktörlerden birisidir. Bu çalışmada öncelikle, sera üretiminde havalandırmanın önemi ortaya konmuştur. Seralarda havalandırma, üç, önemli faktörün ayarlanması açısından önemlidir. Bun lar; 1- Sera içi sıcaklığının ayarlanması 2- Sera içi neminin ayarlanması 3- Sera içi COp-Op oranının ayarlanması Sera içi sıcaklığının ayarlanması konusu, özel likle güneş enerjisi ile ısınan seralar için ele alınmıştır. Bu seralar güneş seralarıdır, ve pasif sistemlerolarak ele alınırlar. Bu seralar güneş enerjisini, ısı,. enerjisi olarak toplayan ve depolayan sistemlerdir. Bu nedenle güneşli zamanlarda, özellikle yaz aylarında sera içi sıcaklığı bitkilerin isteğinden daha fazla ala bilir. Bu çalışmada, bir güneş serasının ne derece ısındığını gösteren grafiklere yer verilmiştir. Yükselen sera içi sıcaklığını düşürmek ve havanın kapalı veya açık olmasına göre sera içi sıcaklığının ayarlanması açısın dan havalandırmanın önemi ortaya konmuştur. Sera içi neminin % 60-80 civarında olması gereklidir. Sıcaklığa bağlı olan sera içi nemi yine havalandırma ile ayarlanır. Sera içi nemi % 60 m altına inerse bitkilerde terleme ve fotosentez, olayı artar. Sera içi nemi % 80 in üzerine çıkarsa, terleme ve fotosentez azalır. Ayrıca sera içi nemi % 100 olduğu zaman özellikle plastik seralarda oluşan konanse su ”bitkilerin üzerine damlayarak bitkide olumsuz, etkiler oluşturur. Havalandırma sistemi sayesinde sera içi C0p-0p gazlarının oranı ayarlanabilir. Sera içindeki COp miktarıda sıcaklığa bağlı olarak değişir. Sıcaklık arttıkça fotosentez hızı artar. Bu durumda da sera ortamında ki COp miktarında azalma olur. Bu nedenle havalandırma mekanizması sayesinde sera ortamındaki COp miktarı en azından dış ortamdaki COp seviyesine yükseltilebilir.Ayrıca bu çalışmada konumlarına ve açılma şekiller i ne göre pencere tipleri ele alınmıştır. Çatıda ve yan duvarlarda bulunan bu pencere tiplerinin olumlu ve olumsuz yönleri ortaya konulmuştur. Sonra bu pencere tiplerini hareket ettiren mekanizmaların ana parçaları hususunda bilgi verilmiştir. Bu araştarmada havalandırma sistemlerinin gelişiminden bahsedilmiştir. Özellikle yaz aylarında tabii havalandırmanın yetersiz kaldığı zamanlarda, gelişmiş ülkelerde uygulanan zorunlu havalandırmadan bahsedilmiştir. Zorunlu havalandırmada seranın kirli havasını emen aspiratör veya seraya temiz hava üfleyen vantila tör kullanılır. Ayrıca sera içine su püskürtülerek serada serinletme yapılabilir. Ayrıca bu çalışmada bir havalandırma sisteminden beklenen özellikler ortaya konmuştur. Bütün bu araştırmalar sonucunda bir havalandırma sistemi tasarlanmıştır. Bu havalandırma sistemi 15 m uzunluğunda bir seraya tatbik edilecek şekilde yapılmıştır. Sistem tasarlanırken imalatının ucuz, kullanımının pratik ve ekonomik olmasına özen gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonunda Antalya'nın Demre ilçesin de yapılan küçük çaplı bir araştırma sonucunda yerli yapım seralar hakkında bir fikir edinilmiştir. Bu araştırma ışığında modern seracılığın geliştirilmesi için neler yapılması gerektiği hususunda önerilerde bulunmaya Çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY, The subject of this research is the investigation of aeration at Turkish-made greenhouses. Turkey, with its climate and richness of soil, is a country which is suitable for agricultural production. Besides this, with its sunny climate, greenhouse produc tion, being a part of agricultural production, is widely spreaded in Turkey. The main purpose of greenhouse production is to produce high-quality products and to obtarn the highest possible yield from a plant. For that reacon, being one of the most important factors affecting production, ae ration, should be considered, as well. Aeration is one of the climatical factors affect ing plant growth and yield at greenhouses. In this research, primanly, the importance of qe- ration in greenhouse production Has been considered. Ae ration at greenhouses, is important for adjusting three important factors. These are; 1- The adjustment of inner temperature of green house, 2- The adjustment of humidity of greenhouse, 3- The adjustment of COp/'CU (ratio) in greenhouse.The first qne is important especially for green1- houses utilizing sunenergy. These are“sun greenhouses”and thought to be passive systems. These systems collect sun energy for heating purposes and then store it. For - that reason, at sunny days especially in summer, inner1* temperature of greenhouses may be higher than that is required. In this study, graphs showing how much a green house is heated, are used-. The importance of aeration is set for - the lowering of increasing inner-greenhouse temperature - and adjustment of inner-greenhouse temperature due to the air conditions, either sunny or dark. The inner-humidity of a greenhouse should be around % 60-80. Being related to temperature, inner- humidity at a greenhouse is also adjusted with aeration. If tne inside humidity of a greenhouse becomes less than % 60, sweating and pnotosynthesis of plants increases. If the inside humidity of a greenhouse rises over % 9o, sweating and photosyn thesis decreases. Also, when the inside humidity reaches % 100, especially at plastic greenhouses, forming condensed water, drops over the plants and leads to lad effect. With the aid of aeration system, the ratio of C0“The first qne is important especially for green1- houses utilizing sunenergy. These are ”sun greenhouses“ and thought to be passive systems. These systems collect sun energy for heating purposes and then store it. For - that reason, at sunny days especially in summer, inner1* temperature of greenhouses may be higher than that is required. In this study, graphs showing how much a green house is heated, are used-. The importance of aeration is set for - the lowering of increasing inner-greenhouse temperature - and adjustment of inner-greenhouse temperature due to the air conditions, either sunny or dark. The inner-humidity of a greenhouse should be around % 60-80. Being related to temperature, inner- humidity at a greenhouse is also adjusted with aeration. If tne inside humidity of a greenhouse becomes less than % 60, sweating and pnotosynthesis of plants increases. If the inside humidity of a greenhouse rises over % 9o, sweating and photosyn thesis decreases. Also, when the inside humidity reaches % 100, especially at plastic greenhouses, forming condensed water, drops over the plants and leads to lad effect. With the aid of aeration system, the ratio of C0”The first qne is important especially for green1- houses utilizing sunenergy. These are“sun greenhouses”and thought to be passive systems. These systems collect sun energy for heating purposes and then store it. For - that reason, at sunny days especially in summer, inner1* temperature of greenhouses may be higher than that is required. In this study, graphs showing how much a green house is heated, are used-. The importance of aeration is set for - the lowering of increasing inner-greenhouse temperature - and adjustment of inner-greenhouse temperature due to the air conditions, either sunny or dark. The inner-humidity of a greenhouse should be around % 60-80. Being related to temperature, inner- humidity at a greenhouse is also adjusted with aeration. If tne inside humidity of a greenhouse becomes less than % 60, sweating and pnotosynthesis of plants increases. If the inside humidity of a greenhouse rises over % 9o, sweating and photosyn thesis decreases. Also, when the inside humidity reaches % 100, especially at plastic greenhouses, forming condensed water, drops over the plants and leads to lad effect. With the aid of aeration system, the ratio of C0"