Finansal krizler ve işletmelere etkileri
Financial crises and the effects on the bussineses
- Tez No: 144594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ FİNANSAL KRİZLER ve İŞLETMELERE ETKİLERİ Fatih ÇUBUKÇU Danışman : Doç. Dr. Turan ÖNDEŞ 2004 - SAYFA : 128 Jüri : Doç. Dr. Turan ÖNDEŞ Prof Dr. Reşat KARCIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Alaattin KIZILTAN Türkiye son on yılda iki önemli finansal krizle karşı karşıya kalmıştır. Bunlar sıra ile 1994 krizi ve Kasım 2000-Şubat 2001 krizleridir. Yükselen faizler, batan bankalar, duran reel ekonomi ve kilitlenen finans sistemi ekonomiye büyük bir darbe indirmiştir. Büyük işletmelerden küçük ve orta boy işletmelere kadar hepsi bu krizden farklı derecelerde etkilenmiştir. Krizlerin ve kriz beklentilerinin yoğun olduğu ülkelerde, işletmelerde finansal yönetim, belirsizlik yönetimi haline gelmeye başlamıştır. Yöneticilerin sürekli kriz yönetimini uygulamaları daha akılcı olmaya başlaması, son on yılda meydana gelen finansal krizlerin sebepleri ve işletmeler üzerine etkisini inceleyen bu çalışmanın yapılması düşüncesini ortaya çıkarmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır.“ Finansal Kriz, Nedenleri ve Süreçleri ”başlığı taşıyan birinci bölümün altında, ekonomik krizin tanımı, ekonomik krizin çeşitleri, finansal krizin tanımı, finansal krizlerin özellikleri, finansal kriz teorileri, finansal krizin evreleri, finansal krizi hızlandıran faktörler, 1994 krizi ve Kasım 2000 - Şubat 2001 krizlerinin özellikleri ve kriz süreçleri ele alınmıştır.“ Finansal Krizlerin İşletmelere Etkileri ”başlığı altındaki ikinci bölümde, işletmelerin risk kaynaklan, işletmelerde finansal sıkıntı, işletmelerde kriz incelenmiştir. Ayrıca, kriz yönetiminde dört anahtar, kriz yönetiminde karar verme, kriz döneminde finansal planlama, işletme sermayesi yönetimi, sabit sermaye yönetimi, borç yönetimi, özsermaye yönetimi konulan incelenmiştir. Bu bölümde aynca“ Krizin İşletmelere Etkileri Üzerine Yapılan Çalışmalann Değerlendirilmesi ”adlı alt bölümünde ise İstanbul'daki ticaret işletmelerinin yanı sıra 2001 Krizinin Kayseri ve Tokat'daki küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS FINANCIAL CRISES and THE EFFECTS ON THE BUSSINESSES Fatih ÇUBUKÇU Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Turan ÖNDEŞ 2004 -PAGE: 130 Jury : Assoc.Prof.Dr. Turan ÖNDEŞ Prof Dr. Reşat KARCIO?LU Assist. Prof. Dr. Alaattin KIZILTAN Turkey has experienced two major financial crises in the last ten years. These are the 1 994 crisis and the one between November 2000 and February 2001. Increasing interest rates, bankrupt banks, almost stopped real economy and halt financial system had devastating effects on the economy. All businesses, small, medium and big were affected badly by these. In countries where crises and crisis expectations are high, the financial management has become uncertainty management. Using crises management constantly has become more reasonable for the businesses and this fact has been the motivation for this work. In this work, we tried to find the reasons of the financial crises and their effects on businesses. The thesis consists of two chapters. In the chapter“ Financial crisis, reasons and processes ”, the following are examined: The definition of Economic Crisis, types of economic crisis, the definition of financial crisis, properties of financial crisis, theories on financial crisis and phases of and the effects of the financial crises, the properties of the crises of 1994 and November 2000 - February 2001 and the process of the crises are examined. In“The Effects of Financial Crises on Businesses”, the subjects; the risk sources of the businesses, financial problems of businesses and crisis in businesses are examined. The other subjects ; four keys of crisis management, decision making in crisis management, financial planning during times of crisis, management of business capital in crisis management, management of working capital management, fix capital management and debt and equity are examined. In the chapter,“A Research on The Effects of Crisis on Businesses ”, a work on the effects of the crisis on commercial enterprises in Istanbul and small and medium scaled bussinesses in Kayseri and Tokat is used.