Yunus Emre Divanı'nın şekil yönünden incelenmesi
A formatic study of Yunus Emre Divanı
  1. Tez No: 144608
  2. Yazar: GENCEL ALTUNSARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM KÖKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
VII ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YUNUS EMRE DİVANI'NIN ŞEKİL YÖNÜNDEN İNCELENMESİ Gencel ALTUNSARI Danışman: Doç. Dr. Kâzım KÖKTEKİN 2004-Sayfa: X + 137 Jüri: Doç. Dr. Kâzım KÖKTEKİN Doç. Dr. Nimet YILDIRIM Yard. Doç. Dr. Funda KARA Eski Anadolu Türkçesi döneminin en önemli şairlerinden biri Yunus Emre'dir. Yunus Emre'nin eserleri Eski Anadolu Türkçesi'nin özelliklerini çok iyi yansıtmaktadır. O, kullandığı dil sayesinde Türk dilinin zevkini, dönemi insanlarına ve günümüz insanlarına tattırabilmiş bir şairdir. Yunus'un en ünlü ve en hacimli eseri Divanı'dır. Yunus, didaklizmi ve lirizmi aynı anda eserlerinde işlemiştir. Ayrıca Yunus'ta, hem bilgeliği hem de duygusallığı çok iyi görmekteyiz. Çalışmamızda Yunus Emre Divanı'nı şekil yönünden ele alıp, Divan' in şekil özelliklerini incelemeyi uygun gördük ve bu çalışmayı yaptık. Çalışma sonunda, Yunus'un dilinin günümüz Türkçesiyle ne kadar uyum içerisinde olduğunu gördük. Çalışmamızda Mustafa Tatcı'nın Yunus Emre Divanı adlı eserini esas aldık. Konusuna göre seçtiğimiz örnekleri, çoğu zaman geçtiği kelime, mısra ve beyitleri numaralarıyla birlikte verdik. Şekil yönünden ele aldığımız Yunus Emre Divanı, bize şiirsel yönden olduğu kadar dilsel yönden de zengin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT MASTER THESIS A FORMATİC STUDY OF YUNUS EMRE DİVANÎ Gencel ALTUNSARI Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Kâzını KÖKTEKİN 2004-PAGE: X + 137 Jury: Assoc. Prof. Dr. Kâzım KÖKTEKİN Assoc. Prof. Dr. Nimet YILDIRIM Asist. Prof. Dr. Funda KARA Yunus Emre is one of the prominent poets of the Old Anatolian Turkish Era. His works reflect the characteristics of Old Anatolian Turkish very well. Thanks to the language he uses in his works, he has had the pleasure of Turkish Language tasted by the people in every period of (ime. Yunus's most famous and voluminous work is his Divan (collected poems). He has treated didacticism and lyricism at the same time in his works. We can so openly see both wisdom and sensibility in Yunus. Our study is intended to examine the form and characteristics of the Divan and we conducted this study. At the and of the study we have seen how harmonious his language is with the present day Turkish. In our study, we have based on Mustafa Tatçı's Yunus Emre Divanı. Not only the examples we chose according to the subject but also the lines and couplets in which they are mostly seen are given together with their numbers. Yunus Emre Divanı we have dealt with in terms of form, has shown us that it is rich in poetics as well as in language.