Batı müziği dönemlerinden klasik ve romantik dönem
Classic and romantic times in western music periods
  1. Tez No: 144607
  2. Yazar: ZEYNEP ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE MİRZEZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
in ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BATI MÜZİĞİ DÖNEMLERİNDEN KLASİK VE ROMANTİK DÖNEM Zeynep ÇEVİK Danışman: Doç.Dr. Naile MİRZEZADE 2004-Sayfa: 37 Jüri: Doç.Dr. Naile MİRZEZADE Prof.Dr. Babek KURBANOV Doç.Dr. Tamilla KASMOVA Klasik ve Romantik akımın müzik üzerinde etkileri oldukça fazladır. Hem Klasik hem Romantik dönemde çok önemli bestekarlar büyük yapıtlar ortaya koymuşlardır. Her iki dönem müzik alanında bir devrim yaratmıştır. 18. yüzyılın ikinci yansıyla 19. yüzyılın başlarını kapsayan Klasik dönemde dengeli, tarafsız ve kuralcı anlatım hakimdir. Müzik belli bir halk kitlesine seslenmektedir. 19. yüzyıla egemen olan Romantik akım ise saf bir anlatımla toplumun içine girmiş, toplumun malı olmuştur. Her iki dönemde de eserlerde duygusallık ön plandadır ve çok önemli besteciler, büyük başyapıtlarıyla, müziğe ölümsüz eserler kazandırmışlardır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS CLASSIC AND ROMANTICAL TIMES IN WESTERN MUSIC PERIODS Zeynep ÇEVİK Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Naile MİRZEZADE 2004-Page: 37 Jury : Assoc. Prof.Dr. Naile MİRZEZADE Prof.Dr. Babek KURBANOV Assoc. ProfDr. Tamilla KASIMOVA Classic and Romantic movements are very effective on music. Both in Classic and Romantic period the most important composers have created the most important compositions. Both Classic and Romantic period made a revolutionary effect in the field of music. İn Classic period, which takes the second half of eighteenth century (18thc) and the beginning of nineteenth century, there has been an optimistic and normative narration. And music has been done only for a part of society. Romantic period, which has been dominant in nineteenth century (19*0.), has become effective with a plain narration in the society. Romanticism and emotions are important in compositions. Either in Classic period or Romantic period the most important composers have created the most important compositions that they are unforgetable.