Cinsiyet farklılıklarına göre üniversite öğrencilerinin coğrafi bilgi düzeyleri
University students' geographical knowledge level in terms of gender differences
  1. Tez No: 144664
  2. Yazar: HÜLYA BAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI YAZICI, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ CİNSİYET FARKLILIKLARINA GÖRE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN COĞRAFİ BİLGİ DÜZEYLERİ Hülya BAŞKAN Danışman: Prof. Dr. Hakkı YAZICI Y.Doç.Dr. Mustafa CİN 2004- SAYFA : 57+VI Jüri : Prof. Dr. Hakkı YAZICI Y.Doç.Dr. Mustafa CİN Doç.Dr. Halil KOCA Y.Doç.Dr. Ünal ÖZDEMİR Y.Doç.Dr. Ramazan SEVER Bu araştırmanın amacı, cinsiyet farklılıklarının üniversite öğrencilerinin coğrafi bilgi düzeylerine etkisini belirlemektir. Araştırma grubunu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Giresun Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü üçüncü ve dördüncü sımf öğrencileri oluşturmuştur. Bu araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma grubunu oluşturan toplam 220 öğrenciye, hazırbulunuşluk düzeylerine uygun, coğrafya bilgisi ile ilgili 25 soru sorulmuştur. Verilerin analizinde t-testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS Windows programıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlan, erkekler lehine anlamlı bir farklılığın olduğunu göstermiştir. Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri arasında herhangi bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Bunlara ek olarak sonuçlar, öğrencilerin coğrafi bilgi düzeyindeki performanslarının % 50'nin altında olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçlan cinsiyet değişkeni açısından daha önce yapılan araştırma sonuçlannı desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT MASTER THESIS UNIVERSITY STUDENTS' GEOGRAPHICAL KNOWLEDGE LEVEL IN TERMS OF GENDER DIFFERENCES Hülya BAŞKAN Supervisors: Prof. Dr.Hakkı YAZICI Asst. Prof. Dr.Mustafa CİN 2004-PAGE : 57+VI Jury : Prof. Dr. Hakkı YAZICI Asst. Prof. Dr. Mustafa CİN Assoc. Prof. Dr. Halil KOCA Asst. Prof. Dr. Ünal ÖZDEMİR Asst. Prof. Dr. Ramazan SEVER The aim of this study is to determine the effect of gender differences on geographical knowledge of university students. The sample was chosen from student teachers attending the third and fourth class at Karadeniz Technical University, Educational Faculty in Giresun. A survey method was used for data collection in this study. A total number of 220 students were asked 25 questions related to their pre-geographical knowledge. The data was analysed using t-test. SPSS Windows programme was used to determine the differences in their scores. The results showed that there was a significant difference in favour of male students. There were not any significant differences between the third and fourth class students' geographical knowledge. However, the data suggested that the students' pre-geographical knowledge was below 50 %. The results support the previous researches' findings on gender differences.