Spor yöneticiliği bölümü öğrencilerinin sosyal ve kültürel sermayeleri ile girişimciliğe yönelik algılarının incelenmesi
Investigation of sports management student's perceptions about social and cultural capital and entrepreneurship
- Tez No: 642601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Büyük bir endüstri olan spor, girişimci ruhuna sahip bireyler için önemli bir sektör olarak görülmektedir. İnsanların sportif faaliyetlere olan ilgisinin artması özellikle sağlıklı yaşama, fiziksel görünümünü iyileştirmek, psikolojik rahatlama, iyi bir ruh halinde olmak istemesi spor sektörünün girişimciliğe yeni fırsatlar sunmasını sağlamıştır. Özellikle spor beslenmesi, spor turizmi, spor teknolojisi, spor malzeme satışı, kulüplerin renk ve marka reklamları, sponsorluk, hediyelik eşya gibi birçok alanla doğrudan veya dolaylı olarak etkileşim içerisinde olması sporun girişimcilik içerisinde önemli bir hale gelmesini sağlamıştır. Araştırmanın amacı, spor bilimleri alanında eğitim gören spor yöneticiliği lisans öğrencilerinin bireysel girişimcilik algı düzeyleri ile sosyal ve kültürel sermaye özellikleri arasındaki ilişki, benzerlik ve farklılıkların çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Doğu Anadolu Bölgesinde Spor Yöneticiliği Bölümü'nde öğrenim gören toplam 2288 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklemini ise, tabakalama yöntemi ile bu evrenden seçilen, toplam 1622 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin taranmasında üç form kullanılmıştır. Bunlar: Tanıtıcı Bilgi Formu, Bireysel Girişimcilik Algı Ölçeği, Sosyal ve Kültürel Sermaye Özellikleri Ölçeği'dir. Verilerin analizi yapılırken SPSS istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports, which is a big industry, is seen as an important sector for individuals with entrepreneurial spirit. The increased interest of people in sports activities, especially the desire to live a healthy life, improve their physical appearance, psychological relaxation, and be in a good mood have provided the sports sector to offer new opportunities for entrepreneurship. The fact that it interacts directly or indirectly with many areas such as sports nutrition, sports tourism, sports technology, sports equipment sales, color and brand advertisements of clubs, sponsorship, souvenirs, has made sports become important in entrepreneurship. The aim of the study is to examine the relationship, similarity and differences between the entrepreneurship perception levels of sports management undergraduate students studying in the field of sports sciences and their social and cultural capital characteristics according to various variables. The population of the research is; A total of 2288 students who are studying Sports Management in the Eastern Anatolia Region. The sample is composed as a total of 1622 students who are selected by the Stratification method. In the research, three forms were used to obtain the data. These are; The Introductory Information Form, Individual Entrepreneurship Perception Scale and the Social and Cultural Capital Characteristics Scale. SPSS statistics program was used while analyzing the data.