Süleymân-Nâme-i Kebir (47.cilt) metin tenkidi ve inceleme
Süleymân-Nâme-i Kebir (volume 47) edition critique and research
  1. Tez No: 144696
  2. Yazar: YASEMİN ABUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Sileymanname-i Kebir, 15. yüzyılda FirdevsH Rumi tarafından yazılmıştır. 82 ciltten oluşan bu ansiklopedik eserin içinde dini, desteni, felsefi, tasavvufi, halk hekimliği ve astroloji ile ilgili konu ve bilgiler yer almaktadır. Bu tezde, eserin 47. cildinde bulunan ilk 44 varak üzerinde yapılan incelemeye ve metin tenkidine yer verilmiştir. Tez, İM bolümden meydana gelmiştir. Birinci bolümde, yazarın hayatı ve eserleri, eserin nüshaları ile ilgili bilgiler; metnin şekil, dil, üslup, muhteva özellikleri ve içinde bulunan halk hikayeleri motifleri yer almıştır. İkinci holümde metnin edisyon kritiği yapılmıştır. Ayrıca tezde omsöz, sonuç, sözlük ve bibliyografyaya da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sâleymanname-i Kebîr had been written by Firdevsi-i Rami in 15th century. This encyclopedic work comes into existence volume of 82 and religious, Islamic mysticism, epic, philosophical, folk medicine, astroiojy interested in knowledge and subjects take part in there. İn this thesis, investigation and edition critique had been done on first 45 leaf of 47th volume of the work. The thesis, comes into existence two part In first part takes part life's writer and works, knowledge interested in the work's copy, text's form, language, style, contests speciality and motif of folk teles. In second part had been done edition critique. Besides in the thesis had been given place to introduction, result, dictionary and bibliography.