Elazığ ili (merkez) ziyaret yerleri
Places of saints in Elazığ city center
- Tez No: 144695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SAMİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
EK-4 ÖZET“Elazığ İli (Merkez) Ziyaret Yerleri”konulu tez çalışmasında öncelikle“Giriş”kısmında araştırmanın konusu, belirlediğimiz çalışmaya hangi amaçlarla yön verdiğimiz, alan araştırması niteliğinde çalıştığımızdan hangi sahada derleme yaptığımız, araştırmaya başlama tarihimiz, ne gibi ön hazırlıklarda bulunduğumuz, gözlemlerimizi ve mülakatlarımızı nasıl sürdürdüğümüz, kaynak kişilerle olan münasebetlerimiz izah edilmiştir. Ardından çahşma yaptığımız yöreye dair tarihî ve coğrafî bilgiler kısaca verilmiştir.Ziyaret yerleri konusu bazı kavramları içerdiğinden bu kavramlardan velî, ziyaret yeri, türbe ve yatır inancı, keramet ve menkabe anlayışları açıklanmıştır. Açıklamalardan sonra araştırmanın esas konusunu teşkil eden“Elazığ İli (Merkez) Ziyaret Yerleri”hakkındaki bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler tamamlanınca“Sonuç”kısmında genel bir değerlendirme yapılmıştır.“Ekler”bölümünde Kaynak kişilere ait bilgiler, çalışma esnasında yararlandığımız kaynaklar, mülakatlarda yöneltilen sorular, yörenin haritası ve konuyu zenginleştirmek, sunulan bilgilerin kanıtlanabilir hale gelmesini sağlamak için fotoğraflar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
EK-5 ABSTRACT At the study which called“Places of Saints in Elazığ City Center ”, at first in the part of“Entry”, those were explained; subject of the study; the aims of the study that we choose; places of our study; selected date of the study; which providences that we did first; the observations and interviewes that we did; relationships between us and the people which we talked at the visiting places. After that, the historical and the geographical informations were given briefly that belongs to Elazığ. The subject of visiting places have some concepts, so we explained those concepts: Saint, visiting place, believes of tomb and believes of the place where a saint buried, miracle, and the legend that told a saint life. After those explanations, the informations were given which were constituted the main subject (Places of Saints in Elazığ City Center ) When those informations finished, at the part of the“End”, a general evaluation has done. At the part of the“Extras”, those were given; the informations of the people which we talked; the resources which we used in our study; the questions that we asked to the people; a map of Elazığ; the photographes of the study for make the subject reach and for make the informations real.