Alankay Batır Destanı (metin-inceleme)
The epic of Alankay Batır
- Tez No: 144703
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
ÖZET 20. yüzyıl Kazak destan geleneğine ait bir destan olan Alankay Batır'da aşk ve kahramanlık konuları işlenmektedir. Ömirzak Kalbayev, Alankay Batır adlı halk hikâyesini destan şekline getirmiştir. Destan nazım- nesir karışık tasnif edilmiştir. Daha önceki destan çalışmalarında gözden kaçmış olan bu metnin, tezde çeviriyazımı yapılmış, sonra metin Türkiye Türkçesi'ne aktarılmıştır. Metnin epizot ve motif yapısı incelenmiş ve destanın Kazak destan geleneği içerisindeki yeri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Alankay Batir is a epic belong to 20 th century Kazakh epic tradition included love and heroism subjects. Ömirzak Kalbayev, prepared to Alankay Batir folk story to epic. The epic was arranged to mix of poem-prose. During the last epic studies overlooked this text that firstly translated and then transferred to Turkey Turkish at this thesis. Then examined episode and motive structure and indicated to place of Kazakh epic tradition.