Küçük konutlarda iç mekan tasarım yöntemleri ve uygulama örnekleri
Interior space design methods for small houses and examples of practices
- Tez No: 144789
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
IV ÖZET Konut, insanların güvenlik ve barınma ihtiyaçlarını karşılayan, yaşamlarını geçirdikleri ve özel hayatlarının en önemli parçasını oluşturan mekanlar organizasyonudur. Konut, içinde yaşayacak kişilerin geleneklerine, göreneklerine, alışkanlıklarına, temel veya özel tüm ihtiyaçlarına cevap vermelidir. Konut ihtiyacının, artan nüfusa ve kırdan kente göçe bağlı olarak özellikle şehir merkezlerinde karşılanamaz olması, küçük konutlarda barınma zorunluluğunu doğurmuştur. Küçük konutlar bu sebeplerle iç mimarların üstünde çalışmaya gerek duydukları bir konu haline gelmiştir. Birçok kültürde örnekleri bulunan küçük konutlar için tarih boyunca geliştirilen yöntemler gelenekselleşerek günümüze kadar aktarılabilmiştir. Bunlar, değişen mimarlık anlayışının tasarıma kazandırdığı yöntemlerle birlikte, çağdaş iç mimarlık örneklerinde yorumlanarak uygulanmıştır. Mekan tasarımının temel öğeleri olan ışık ve türevleri (parlaklık, yön, geliş doğrultusu, miktar, renk, kontrast, deseni doku) küçük konutlarda illüzyon etkisi yaratmak için kullanılır. Aynı ölçülerdeki mekanlar daha küçük - daha büyük, daha alçak - daha yüksek, daha dar - daha geniş algılatılabilir. Işığın ve türevlerinin kullanımıyla iç mekanların olduğundan farklı algılatılma illüzyonlarının yanı sıra, iç mekan düzenleme araçlarının kullanım şekilleri, mekanın akıllı kullanım yöntemleri, küçük konutlar için tasarlanmış mobilyalar, konutun özellik gösteren mekanları için geliştirilen (mutfaklar, banyolar ve çocuk odaları) tasarım yöntemleri tezde örnekler üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Habitation, is an organization of spaces intended to satisfy human beings' need for safety and shelter in which humans spend their lives and which constitutes the most important part of human beings' private life. A habitation must comply with the traditions and mores and habits of its dwellers and be able to satisfy their basic or specific requirements. The shortage of housing, particularly in urban areas, resulting from population growth and migration of people from rural areas to cities, has forced people to live in small houses. For these reasons, small houses have become an interesting subject matter for interior architects. Small houses are found in different cultures and the methods regarding small houses have been evolving from the earliest times up to the present in the form of traditions. Using methods added to the design work as a result of changes in architectural mentality, these traditions have been adapted and applied to modern designs of interior architecture. The basic elements of space design, i.e. light and its derivatives (brightness, direction, angle of incidence, quantity, color, contrast, pattern, texture) are used in small houses to create an effect of illusion. Spaces of the same size may be perceived larger, higher or wider than one another. The thesis examines through examples illusions created in interiors by the use of light and its derivatives as well as ways of using tools of organization for interiors, methods for rational use of spaces, furniture designed for small houses, methods of design for those parts of the house showing peculiarities (kitchen, bathroom, children's room).