Türkiye'de yaşanan ekonomik krizlerin yoksullaşmaya etkisi (1994-2002)
  1. Tez No: 144938
  2. Yazar: ALPARSLAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
122 ÖZET insanlık tarihinin en önemli ve süregelen problemlerinden biridir yoksulluk. Tarih boyunca varolan tüm toplumlar ve devletler şiddeti ve yoğunluğu farklı olmakla birlikte yoksullukla yüz yüze kalmıştır. En ilkel avcı toplayıcı toplumlardan günümüz toplum yapılarına kadar yoksulluğu yaratan ve yoksulluğa sebep olan unsurlar toplumlar ve toplumların gelişmişlik düzeyleri ile ilişki olarak farklılık göstermiştir. Bu tarihsel gerçeklik, yoksulluğun insanlık tarihi kadar eski olduğunu ve zenginlikle birlikte gelecekte de var olacağını göstermektedir. özellikle son yılda yaşanan gelişmeler Dünya'da olduğu kadar Türkiye'de de yoksulluk sorununu ön plana çıkarmıştır. Yoksulluk diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik büyüme ve kalkınmanın önünde var olan en önemli engeldir ve bu engel Türkiye'de yaşanan ekonomik krizlerin ve doğal afetlerin yarattığı olumsuz etkiyle birlikte daha da derinleşmiştir. Ekonomik krizler, hem yoksulları hem de yoksul olmayanları etkiler ancak orantılı olarak etkilenseler bile, yoksulluk içinde veya yoksulluğa yakın bir düzeyde yasanlarda bu etki daha fazla tahripkardır. Toplumun geri kalanına kıyasla, yoksul hane halklarında veya yoksulluk sınırında yaşayan hane halklarında refah kayıpları daha fazladır. Yoksul halkın kötü zamanlarda kendisini güvence altına almaya yetecek kadar tasarrufu ya da kendini sigortalayacak olanağı yoktur ve ister sosyal ister piyasa temelli olsun, sosyal güvenlik programlarından ya çok az istifade ederler ya da bu programlardan hiç yararlanmazlar. Bu çalışma, öncelikle 1994 ve 2001 yıllarında Türkiye'de yoksulluğun boyutu, derinliği ve şiddeti ile göreli yoksulluk profilinde yaşanan değişimler üzerinde duracak ardından 1994 ve 2001 yıllarında yaşanan ekonomik krizlerin, yoksulluk üzerinde yarattığı etkiler araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
123 SUMMARY Poverty is one of the most important and lasting problems of history of mankind. All societies and states which existed throughout history have faced poverty with varying degrees of severity and intensity The factors that generate and cause poverty are related to the advances which the societies have differ from the first primitive hunting societies to today's integrated communities. This implies the fact that poverty is as old as the history of mankind and will coexist with wealth in the future. Especially, the events occurred in the past years brought poverty into front line not only in the World but also in Turkey. Poverty is the most important obstacle Turkey besides other developing countries faces against economic growth and development The last economic crises and disasters occurred in Turkey caused to make the obstacle much worse. Economic crises hurt both the poor and the nonpoor, but they are far more devastating for those already in poverty or nearly poor, even if they are not hurt disproportionately. The welfare losses are larger for poor households and those who fall into poverty than for the rest of the population. Poor people are unlikely to have enough savings or self-insurance to see them through bad times, and they have little or no access to insurance schemes, whether social or market based. First of all, the severity, intensity and dimension of poverty in Turkey in 1994 and 2001 and the changes in the profile of relative poverty will be examined. In the second part, the effect of the crises on poverty occurred in 1994 and 2001 will be examined in this study.