Tüketicinin satın alma davranışını etkileyen faktör olarak meslek guruplarının, bazı dayanıklı tüketim malları satın alma davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 144937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
141 ÖZET Modern pazarlama anlayışı, işletmenin tüm çalışmalarının tüketiciye yönelik olması gerektiğini savunur. Tüketici ve tüketicinin neyi, ne zaman, nerede, hangi fiyattan ve niçin istediği gibi sorular, tüm faaliyetlerin odak noktasını oluşturur. Bu sorulara verilecek cevaplar ise, tüketicinin satın alma davranışını etkileyen faktörlerin analizi ile elde edilir. Bu faktörlerden meslek gruplarının, dayanıklı tüketim mallarından beyaz eşya satın alma davranışlarını nasıl şekillendirdiğinin belirlenmesi, araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Yapılan araştırmanın sonucunda, meslek grupları ile tüketicilerin beyaz eşya satın almadan önce piyasa araştırması yapma durumları, beyaz eşyanın tüketici için ifade ettiği anlam, beyaz eşya satın alırken etkilendikleri çevresel faktörler ve satın aldıktan sonra en çok problemle karşılaştıkları beyaz eşya türleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya konulmuştur. Bununla beraber, tüketicilerin beyaz eşya satın almadan önce piyasa araştırması yapma nedenleri, beyaz eşya satın alırken yararlandıkları bilgi kaynakları, beyaz eşya satın alma yerleri, tercih edecekleri ödeme şekilleri, gelecekte öncelikle satın almak istedikleri beyaz eşya türü ve gelecekte beyaz eşya satın alma nedenleri ile meslek grupları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
142 ABSTRACT Modern marketing approach suggests that all members of a firm must be consumer-oriented. A consumer and the questions such as what, when, where, at what cost and why the consumer wants are the focus point of all activities. The answers of these questions are obtained with the analysis of the factors that influence the consumer's buying behavior. The aim of this research is to identify how different occupational groups direct the buying behavior of durable goods. The results of the research showed that there is no significantly statistical relationship between job groups and consumers' situation on doing market research before buying, the meaning of the good bought for the consumer, the environmental factors they are influenced while buying and the type of the good they face with the problem mostly. Furthermore, it is found that there is a significant relationship between the consumers' reasons for doing market research before buying and the resources of information that the consumers use while buying. There is also a significant relationship between the job groups and the place they buy the goods, the type of the payment they prefer, the type of the goods they firstly prefer to buy in the future and the reasons for buying.