CqH15 N2O2 (3-Carbamoyl-2,2, 5,5-Tetramethyl -3- pyrrolin-l-yloxy) serbest radikalinin ESR spektrumunun incelenmesi
- Tez No: 1450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
40 ÖZET Bu çalışmada cqhi5N2°2 ^ 3 -carbamoyl- 2, 2, 5, 5-tetramethyl -3-pyrrolin-l-yloxy ) olarak bilinen radikal ele alınmıştır. Radikal metil alkolde çözünerek 10 M konsantrasyonla numune haline dönüştürülmüştür. Radikalin, oda sıcaklığında ESR spek- trumu alınarak hesaplamalar sonucu g tensörü 2, 006965+0, 000005 olarak bulunmuştur. Bulduğumuz bu sonuç bu alanda yapılan ça lışmaların neticesi ile uyum içindedir. SUMPBIRY In this work the free radicals that are known as C9H15N2°2 ^ 3- carbamoyl- 2, 2,5,5-tetramethyl-3-pyrrolin-l-yloxy} are studied. The samples are prepared by diluting the radicals _3 in methyl alcohol at the concentration of 10 M. ESR spectra are taken at the room temperature and the g- tensor is being calculated as 2,006965+0,000005. This result is in agreement with the results that are puplished elsewhere.
Özet (Çeviri)