Eğitim fakültelerindeki coğrafya öğretmenliği anabilim dallarının nitelikli coğrafya öğretmeni yetiştirmedeki yeterlilikleri konusunda öğretmen adaylarının görüşleri
The views of teacher candidates about the efficiency of training qualified geography teacher in education faculties geography teaching departmens
- Tez No: 145022
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
EĞİTİM FAKÜLTELERİNDEKİ COĞRAFYA ÖĞRETMENLİĞİ ANABİLİM DALLARININ NİTELİKLİ COĞRAFYA ÖĞRETMENİ YETİŞTİRMEDEKİ YETERLİLİKLERİ KONUSUNDA ÖĞRETMEN ADAYLARININ GÖRÜŞLERİ (Yüksek Lisans Tezi) İremÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2004 ÖZET Bu çalışmada, Eğitim Fakültelerinde Coğrafya Öğretmeni yetiştiren anabilinı dallarının nitelikli coğrafya öğretmeni yetiştirmekte ne kadar yeterli oldukları hususunda coğrafya öğretmenliği programlarında okuyan öğrencilerin görüşleri araştırılmıştır. Çalışmanın ilk safhasında nitelikli coğrafya öğretmeni yetiştirilebilmesi için, coğrafya öğretmenlerinin hem alan hem formasyon hem de genel kültür açısından hangi niteliklere sahip olması gerektiği ve bu niteliklere göre coğrafya öğretmeni yetiştiren programların içeriklerinin nasıl olması gerektiği araştırılmıştır. Bu özellikler doğrultusunda hazırlanan anket soruları ikinci aşama olarak öğrencilere uygulanmış ve öğrencilerin Eğitim Fakülteleri Coğrafya Öğretmenliği Anabilim Dalları müfredat programlarını yeterli buldukları ancak meslek yaşamlarına atıldıklarında karşılaşabilecekleri sorunlara daha rahat çözüm bulabilmek için programlarda bulunmasını gerekli gördükleri birkaç nokta sıralamışlardır. Staj sürelerinin uzatılması ve içeriğinin geliştirilmesi, lise müfredat programlarında yer alan bazı konuların coğrafya öğretmenliği müfredat programlarına dahil edilmesi, arazi çalışmalarına önem verilmesi, materyal kullanımı ve geliştirilmesine yönelikderslerin kredilerinin arttırılması ve uygulamaya yönelik olması, yabancı dil ve bilgisayar kullanımına ilişkin derslerin içeriklerinin genişletilip, kredilerinin yükseltilmesi gibi konularda müfredat programlarının değiştirilmesi coğrafya öğretmenlerinin programa ilişkin görüşleridir. Öğretmen adaylarının bu görüşleri doğrultusunda, araştırma sonucunda coğrafya öğretmenliği anabilim dallarına hazırlık sınıflarının eklenmesi, staj süresinin 3 yarıyıl olarak değiştirilmesi, üniversite müfredatlarının lise müfredatları ile paralellik göstermesi, iki yarıyıl rehberlik derslerinin verilmesi, arazi çalışmalarına önem verilmesi, coğrafi terim ve kavramların doğru kullanımına yönelik bir yarıyıllık dersin müfredat programına yerleştirilmesi v.b öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m THE VIEWS OF TEACHER CANDIDATES ABOUT THE EFFICIENCY OF TRAINING QUALIFIED GEOGRAPHY TEACHER IN EDUCATION FACULTIES GEOGRAPHY TEACHING DEPARTMENTS (Master's Thesis) İrem ÖZTÜRK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES SEPTEMBER 2004 ABSTRACT This study is about the students education in Geography Teacher Training Departments of Educational Faculties opinion about how ready the students undergoing education in departments of Geography Teacher Training Programs of Educational Faculties feel themselves to become qualified geography teachers. First stage of the study, for troits of becoming qualified geography teacher must have what kinds of properties acconding to their subjects the programs of educational faculties must be formed their curriculum. Questionnaire prepared in parallel with such traits have been applied to the fourth class students at the second stage, which found out that the students considered the curriculum of Geography Teacher Training Departments of Educational Faculties to be sufficient but they wished some addition to their curriculum in their troining period, to find better solution for the problems they might encounter in their professional lives. These additions can be lited as the period of internship should be exterded and impromed te curriculum, some subjects in the high school curriculum should be included in the geography teacher training curriculum, more emphasis should be placed with field studies, credits given for courses aimed at material utilization and development should be increased and should focus on practice, contents of courses relating toIV computer literacy and foreign language should be broadened with an increase in their credits; and suggestions were made in parallel as a result of the study that preparatory classes were needed for geography teacher training departments, the training period needs to be 3 semesters, university curriculum needs to match high school curriculum, that counseling courses were required for 2 semesters, field studies should be given more emphasis, one-semester courses need to be included in the curriculum for the accurate use of geographical terms and concepts etc. for better training of geography teachers.