Kalite yönetim yaklaşımı olarak Altı Sigma: Bir uygulama örneği
- Tez No: 145093
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
139 ÖZET Altı Sigma terim olarak milyonda 3.4 hata anlamına gelmektedir. Geniş anlamda ise; verileri ve istatistiksel analizleri kullanarak, müşteri ihtiyaçları çerçevesinde, iş süreçlerini yönetme, iyileştirme ve yeniden keşfetmektir. Altı Sigma müşteri istekleri doğrultusunda sürekli olarak en kaliteli hizmeti verebilmektir. Altı Sigma milyonda 3.4 hata hedefi ile sıfır hata stratejisini ulaşabilir bir hedef olarak hayata geçirilmesine yardımcı olmaktadır. İşletme içerisinde üst düzey yöneticilerin yardımı ile uygulama alanı bulabilen Altı Sigma, üst yönetimin desteği sayesinde sağlanan geniş katılım ile hedefine ilerler. Altı Sigma uygulamasını amaçlayan işletmeler aynı zamanda kültür değişimine de açık olmalıdırlar. Klasik yaklaşımlar işletme süreçlerinde yavaş yavaş iyileştirmeyi hedeflemişlerdir. Altı Sigma ise, kültür değişimi yardımı ile sıçramalı bir iyileştirmeyi hedeflemiştir. İşletmelerde üretimden pazarlamaya, insan kaynaklarından Arge'ye tüm bölümlerde kendisine uygulama alanı bulabilir. Ayrıca Altı Sigma çalışanlar için bir performans hedefi belirleyerek tüm çalışanları ortak bir hedefe yöneltir. Bu sayede çalışanlar müşteri tatmini yolunda önemli iyileşmeler gerçekleştirmiş ve kalıcı bir başarıya ulaşmanın ilk adımını atmış olacaklardır. Altı Sigma bünyesinde bir çok kavramı, aracı ve ilkeyi barındıran bir sistemdir. Altı Sigma işletmelere devam eden işlerinde öğrenebilecekleri ne kadar çok şey olduğunu anlamalarına ve birbirinden farklı bir çok perspektif olduğunu fark etmelerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
140 ABSTRACT The term Six Sigma means 3.4 errors per million. In the general sense, is to manage, improve and re-explore the work processes by means of using the data and the statistical analysis, in accordance with the needs of customers. Six Sigma is to be able to give the best quality service constantly in accordance with the requirements of customers. With its goal of 3.4 errors per million, it helps the zero error strategy is put into practice as a reachable goal. Six Sigma, which can find a field of application within the business by the help of the top level executives, advances towards its goal with the broad participation, provided for thanks to the support of the top level executives. The businesses that aim at Six Sigma implementation should be open to cultural changes at the same time. The classical approaches aim at slow improvement in the operational processes. However, Six Sigma aims at a springing improvement by the help of cultural changes. It may find an implementation field at all departments in establishments from production to marketing, from human resources to R&D. Furthermore, Six Sigma determines a performance target for the personnel and directs all personnel to a common target. Thus personnel would perform significant improvements for satisfaction of customer and take first step for attainment to a permanent success and achievement. Six Sigma is a system which incorporates a lot of concepts, means and principles within its structure. Six Sigma will help Establishments to realize presence of too many things to be learned in their ongoing works and to notice availability of a lot of perspectives which are different from one another.